Celoevropské dotace na elektromobily? EU chce výrazně zvýšit jejich podíl na trhu

Richard Šimáček
Nová Tesla Model Y Juniper z boku a zezadu | foto: Tesla
Nová Tesla Model Y Juniper z boku a zezadu | foto: Tesla

EU plánuje celoevropské dotace na elektromobily, aby podpořila jejich prodej. Návrh podporují i Německo a další státy. Detaily systému se zatím řeší.

Celoevropské dotace na elektromobily

Evropská unie pracuje na vytvoření celoevropského systému dotací pro elektromobily, který by měl podpořit zájem o elektromobily, jelikož prodeje těchto vozů v posledních několika měsících klesají. S nápadem přišla místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberová a podpořilo ho i Německo, jak informuje web Financial Times.

Plán dotací je ale zatím pouze na začátku a úředníci teprve vypracovávají návrh na to, jak by tento dotační systém mohl fungovat. Samotný plán celoevropských dotací ale dává velký smysl, protože by si každý stát nemusel vypracovávat svůj vlastní a financování by šlo z fondů Evropské unie.

Teoreticky by dotaci mohlo získat i víc lidí, což by pomohlo rapidně nastartovat prodeje elektromobilů po celé Evropě. U nás v České republice byl takový dotační program nedávno vyčerpán, ale mohly si o něj zažádat pouze firmy a podnikatelé. V případě celoevropského řešení by si o dotace teoreticky mohlo zažádat o dost více lidí.

Výroba elektromobilu Porsche Taycan | foto: Porsche
Výroba elektromobilu Porsche Taycan | foto: Porsche

Rozdílná infrastruktura pro elektromobily napříč Evropou

Evropské dotace na elektromobily by sice mohly navýšit prodeje elektromobilů po celé Evropě, ale každý stát má trochu jiné podmínky pro provoz takových vozů a infrastruktura na ně se všude rozvíjí jiným tempem. Například v Dánsku, Finsku nebo Švédsku je podíl elektromobilů mezi nově registrovanými vozy přes 30 %, ale státy s nižší kupní silou, jako Slovensko, Chorvatsko nebo Česko, mají podíl pouze okolo 3 %.

Každopádně celoevropské údaje jsou poměrně pozitivní, protože elektromobily tvoří přes 14 % všech prodejů vozů v celé Evropě a toto číslo neustále roste, jen v každém státě trochu jiným tempem. Bohužel cíl, který stanovila Evropská unie, se splnit nepodařilo, jelikož ten počítal s podílem 24 % pro rok 2024.

V EU také sílí tlak na to, aby byl odložen plánovaný zákaz prodeje vozů se spalovacími motory, který má vejít v platnost v roce 2035. Zatím odložení podpořila Itálie, Česká republika a několik dalších menších zemí. V současnosti ale Evropská komise jakýkoliv další odklad odmítá.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články