Baterie od Toyoty by měla umožnit dojezd 1 000 kilometrů

Michaela Kadlecová

Toyota pracuje s vědci z Tokijské univerzity na prototypu baterie, která nabídne sedminásobnou kapacitu na jednotku hmotnosti oproti klasické Li-Ion baterii. Díky ní by mohly elektromobily ujet až 1 000 kilometrů na jedno nabití.

TIP: Toyota má prototyp elektromobilu, který se nabije z 0 na 100% za pouhých 15 minut

Baterie se skládá z pevného elektrolytu (tzv. solid-state baterie) a co je zajímavé, tak že anoda je z fluoru, mědi a kobaltu, zatímco katoda je z lanthanu. Tyto baterie se zcela obejdou bez lithia, jehož těžba je u nás v současné době tak probíraná.

Akumulátor vytváří elektřinu tak, že ionty fluoru přemísťuje z jedné elektrody na druhou v elektrolytu. Ionty fluoru jsou vysoce elektronegativní, takže energii získává. Fluor se považuje za nástupce lithia, jeho využití komplikuje nutnost rozpustit elektrolyt, což je možné pouze ve vysokých teplotách. Právě to chce vyřešit japonský tým slitinou z mědi, kobaltu a niklu.

Ještě to nějakou dobu potrvá…

Kromě japonské společnosti pracuje na vývoji těchto baterií ještě na Technologickém institutu v Karlsruhe a v Helmholtzově Institutu v Ulmu. Tyto baterie se ale stále nepodařilo přenést z laboratorního prostředí do konečných produktů, jako jsou třeba elektromobily. Porovnat je můžeme s Li-Ion bateriemi, které se povedlo vyvinout v roce 1985, na trh byly ale uvedeny až v pozdních devadesátých letech.

Experti věří, že baterie s fluorem se podaří představit v komerčním projektu před rokem 2030.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Michaela Kadlecová - Redaktor

Psaní se věnuji už dlouhá léta, nejvíce mě zajímají nejnovější technologie. Začínala jsem jako IT redaktorka, postupně se přesunula i do oblasti elektromobility a energetiky, kde se právě teď děje mnoho zajímavého.


Komentáře


Nejnovější články