Akcionáři vynášejí Teslu do nebes. Poprvé překonala hodnotu 1 bilionu dolarů

Matouš Vrchota
logo Tesla
logo Tesla

Akcie Tesly od nepříliš povedeného představení autonomního taxi ze vzdálenější dekády pokrývají ztrátu a vydávají se opět medvědí stezkou na vrchol. CyberCab je zapomenutý. Dnes se hovoří o vztazích Elona Muska se znovu zvoleným prezidentem Trumpem. Od jeho vítězství totiž akcie Tesly raketově rostou. Aktuálně pomohly v překonání hranice tržní hodnoty ve výši jednoho bilionu dolarů.

Toyotu by Tesla spolkla čtyřikrát

Tesla tak dosáhla na hodnotu, za kterou byste si pořídili více než deset dalších automobilek, které se v žebříčku nachází pod ní. Tesla vždy patřila mezi nejhodnotnější, její náskok se ale pouze zvyšuje. Jelikož automobilka v posledních dnes nepřišla s žádnou vlastní novinkou, je vhodné usuzovat, že za tímto vzrůstem stojí právě výsledky amerických voleb. Není totiž žádnou novinkou, že Musk v kampani Trumpa výrazně podporoval a i veřejně prohlašoval, že Trumpova porážka prakticky nemůže nastat. Trump se na oplátku ve svých projevech vyjadřoval i k dalším Muskovým projektům, včetně nedávného úžasného návratu rakety SpaceX.

Pro oba muže jde o velmi výhodné partnerství. Tesla může novému prezidentovi poděkovat, jelikož od potvrzení vítězství hodnota narostla rovnou o 200 miliard dolarů. To je pro představu přibližná hodnota druhé nejhodnotnější automobilky, japonské Toyoty. Oba vlivní muži mají společného přinejmenším to, že musíme jejich výroky i časové výhledy slibů brát s velkou rezervou. Jak velkou roli ale může Trump v Tesle i nadále hrát?

Tesla Model 3, Full Self Driving Beta
Tesla Model 3, Full Self Driving Beta

Dražší elektromobily i pikle na konkurenci

Staronový obyvatel Bílého domu chce například zrušit dotace na elektromobily. Vozy Tesly se tak přirozeně zdraží. Ten stejný efekt bude mít zrušení i na další automobilky, ale prezident tajně doufá, že se elektromobilní trh pokřiví a Tesla by to mohla jako jedna z mála ustát a vydobýt si ještě dominantnější pozici. Bez konkurence by tak lidé neměli moc na výběr, jaké vozidlo si pořídit. Takový plán nejspíše zní jako hodný nového amerického „hrdiny“.

Aby se pozice Tesly ještě více upevnila ve svých základech, plánuje vedení Spojených států zavést importní cla a tarify po vzoru Evropské unie. Jenže to nemá platit pouze proti Číně, ale vlastně proti veškerému importu ze zahraničí. I když Tesla spoléhá na mnoho součástek mimo domovskou půdu, stále je mnohem více soběstačná než většina ostatních výrobců a dodavatelů automobilového průmyslu.

Takový krok bude mít zcela jistě za následek plošné zvýšení cen dílů i finálních výrobků. To, co menší výrobce zcela jistě pohltí a zničí, může Tesla díky své hodnotě s drobným šrámem na peněžence přežít se ctí. Jako poslední automobilový bod prý Trump chystá speciální výjimky. Ty se dostanou samozřejmě pouze Teslám. Hovoří se úpravě federálních souborů zákonů, které by měly zjednodušit nasazení autonomních řídících systémů. Jak z nich budou chtít vyřadit konkurenci, se nejspíše dozvíme až časem.


Autor článku

Matouš Vrchota - Redaktor

Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.


Komentáře


Nejnovější články