3 mýty o elektrokolech, které vás určitě překvapí
- O elektrokolech existuje celá řada mýtů
- Ty největší dnes vyvrátíme
- Opravdu je e-bike hlavně pro „slabochy“ a důchodce?

Jsou neskutečně populární a za poslední roky prošly takovým technickým vývojem, že by se o tom mohlo psát v učebnicích. Elektrokolo si dnes už může s ohledem na dostupné ceny pořídit každý, naopak ty nejdokonalejší a nejdražší kousky přijdou největší nadšence i na stovky tisíc korun.
Přesto jsou někteří lidé stále odtrženi od reality a myslí si například, že e-bike je jen pro „slabochy“ a důchodce. To je jeden z nejčastějších mýtů a největších omylů, které tradují nejen mezi „necyklisty“, ale bohužel i samotnými cyklisty. V tomto článku tedy přinášíme celkem 3 největší mýty o elektrokolech, které by měl znát (a přestat nadále šířit) každý.
Mýtus č.1: Elektrokolo je jen pro starší
Nic nemůže být vzdálenější od pravdy, než právě tento mýtus, že elektrokolo je vhodné jen pro starší jedince. Jen se podívejte, jaké modely najdete v nabídce prodejců e-biků a pro jaké účely. Opravdu to není jen o tom, že by elektrokolo dávalo smysl pouze z pohledu jízdy na kole ve stáří, to je jen malá část z možností využití elektrokola.
Někteří milují elektrokolo například proto, že jim zpříjemní a zrychlí cestu do práce. Navíc je to levnější než auto, či veřejná doprava. Jiní zase milují extrémní sjíždění trailů a dává jim smysl využít e-bike, aby se zpátky dostaly rychle a bez zbytečné ztráty sil na kopec, aby si mohli vychutnat další náročný sjezd.

Čtěte také: Test Eleglide M1 Plus – Za povedené elektrokolo nemusíte utratit majlant
Mýtus č.2: Na elektrokole (tolik) necvičíte
Někteří si řeknou, že elektrická výpomoc „baterkáče“ prostě odveze, aniž by museli vyvinout nějakou sílu. Ale není to pravda. Také na elektrokole musíte normálně šlapat, abyste měli výpomoc od elektromotoru a baterie, nicméně nemusíte sami vyvíjet takový výkon. Nějaké ty síly můžete pošetřit do kopců a naopak po rovině se do toho pořádně opřít.
Možná překvapivé zjištění, ale podle této studie lidé na elektrokole cvičí paradoxně více, než „normální“ cyklisté. Důvod je jednoduchý – na elektrokole díky výpomoci dokážete lépe zvládnout různá větší převýšení například přes kopce a ve finále tak udělat delší výlet, než ostatní. Navíc výpomoc si můžete měnit podle potřeby, či zcela vypnout.

Mýtus č.3: Elektrokolo musí mít celá rodina
Není to pravda, že když má elektrokolo jeden, tak by si měl najít parťáka také jezdícího na e-biku, nikoliv klasickém kole. Nemusíte se bát, že by vám partner nestačil. V životě jsou také lidé na kolech různě rychlí a neznamená to, že když pojede celá rodina, tak dorazí do cíle každý v jinou hodinu, ale společně.
E-bike je skvělou volbou, protože umožňuje lépe srovnat odlišnou výkonnost cyklistů, takže pokud na tom někdo není s fyzičkou zrovna nejlépe, může mu elektrokolo pomoci srovnat tempo s ostatními, díky čemuž z toho bude mít větší radost a ve finále udělá pro své zdraví i více, než kdyby se někde na výletech jen trápil a snažil se ostatní pořád dohánět.
Vzhledem k tomu, že je možné asistovanou výpomoc regulovat dle potřeby, ale také ji zcela vypnout, tak nemusí být rozdíly v kondici jezdců ani příliš odlišné. Pouze to chce ohleduplnost a hlavně mít zápal do toho usednout příště znovu na sedlo svého kola a vydat se znovu na další cestu, která vás bude bavit.

Znáte jiné mýty, které se tradují o elektrokolech? Napište nám je do diskuze pod článkem.
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.