Elektrickevozy.cz

Trendy: ankety Elektrickevozy.cz | koronavirus | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů pro rok 2020

Výhody a nevýhody: Elektromobil nebo klasické auto?

  |  sponzorovaný obsah  |  3 komentáře

Pokud sháníte nový dopravní prostředek, jistě jste se již setkali s pojmem „elektromobil“. Jak je to však s jejich provozem a povinným pojištěním vozidel? Vyplatí se více klasický automobil nebo moderní elektromobil? V dnešním článku najdete výhody i nevýhody obou možností dopravy.

Na pojištění můžete hodně ušetřit

Často se lidé pozastaví nad otázkou pojištění vozidla. Platí i pro elektromobil? Vzhledem k tomu, že elektrická vozidla se také stávají účastníky silničního provozu, musíte na ně mít uzavřené povinné pojištění stejně jako na klasické auto. Na pojištění vozidla nicméně obvykle dost ušetříte – pro elektromobily platí většinou ta nejnižší možná sazba.

Výhody elektrického vozidla

Tichý elektromobil nabízí největší výhodu v pohonu – elektřina je ekologická, lze ji získat z obnovitelných zdrojů a neprodukuje nebezpečné zplodiny. Baterii v elektromobilu nabijete snadno i z domácí zásuvky a jeho provozní náklady jsou oproti klasickým autům o mnoho nižší. Ujetí jednoho kilometru bude vaši peněženku stát asi třetinu jediné koruny, zatímco u klasického automobilu zaplatíte kolem 1,30–1,80 Kč.

Výhody klasického automobilu

Výhodou klasických automobilů je nižší pořizovací cena, kterou ale vykoupíte vyššími provozními náklady na opravy i na pohon. Rychlé tankování a delší dojezd však stále nad elektricky poháněnými vozidly převažují. Nejspíše však ne na dlouho, technologie se stále zlepšuje a pokrok se zrychluje, a tak se již brzy pravděpodobně dočkáme elektromobilů, jež se i v těchto parametrech vyrovnají automobilům.

Nevýhody najdete u obou typů

Nevýhodou elektromobilů je kratší dojezdová vzdálenost, od 50 do cca 600 km (podle kvality baterie). Od tohoto parametru se také odvíjí i pořizovací cena, která je o trochu vyšší než u tradičního automobilu. Cena však bude nejspíše v budoucnu klesat společně s cenou za lithium-iontové baterie a s rostoucí poptávkou. Momentálně také v tuzemsku chybí propracovaná síť nabíjecích stanic s rychlonabíječkami, stát však nyní do této infrastruktury vkládá velké množství prostředků, aby situaci vylepšil.

Auta na fosilní paliva jsou neekologická a jejich provoz vyjde draho nejen majitele, ale i svět. Složitější motor je náchylnější k poruchám a výfukové plyny ničí životní prostředí i zdraví lidí v jejich dosahu. I proto se odhaduje, že za dvacet let jejich počet na silnicích klesne a z asi jedné třetiny je nahradí právě ekologičtější elektromobily.

Budoucnost patří elektřině

Nízké provozní náklady a pro přírodu udržitelná varianta dopravy v podobě elektromobilu budou hrát v budoucnosti prim. Vyšší pořizovací náklady budou klesat a vozidla s elektrickým pohonem budeme na komunikacích vídat stále častěji. A to je dobrá zpráva pro všechny, kterým na planetě záleží. Patříte k nim i vy?

ŠTÍTKY:, , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Robin LLuboš Srbrock Recent comment authors
  Přihlásit k odběru  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
rock
rock

Tenhle článek je “sponzorovaný obsah”. Dá se někde zjistit, kdo je spozorem tohodle dílka?

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, ano, sponzorem článku je ČSOB Pojišťovna, která zajišťuje pojištění vozidel a má v článku umístěný odkaz.

Robin L
Robin L

Bohužel tohle je typ článku, který objektivní není, pokud jde o výhody či nevýhody elektromobilů ve srovnání s vozidly na spalovací pohon – výroba baterií ekologická není a není tajemstvím, že zatěžuje životní prostředí minimálně stejně jako klasické spalovací motory nebo i více. Další věcí je, že elektřina do elektromobilů pochází často z elektráren na fosilní paliva (nejčastěji na uhlí) nebo jako v případě Norska, které dotace na elektromobily poskytuje z těžby a prodeje fosilních paliv do jiných států. Velkou neznámou je vývoj cen elektřiny, které s vysokou pravděpodobností klesat nebudou a předpokládá se naopak jejich růst – v souvislosti… Číst vice »

Mobilní zobrazení