Většina českých řidičů se na silnicích necítí bezpečně, ukazuje průzkum

Pavel Škopek
Řidič automobilu za volantem | foto: Unsplash
Řidič automobilu za volantem | foto: Unsplash

Bezpečnost silničního provozu je klíčovým tématem, které ovlivňuje náš každodenní život. Cenné poznatky, jak čeští řidiči, motocyklisté, cyklisté a chodci vnímají situaci na různých druzích komunikací, přinesla třetí vlna mezinárodního projektu ESRA (E-Survey of Road Users“ Attitudes). Ten se zaměřuje na postoje účastníků silničního provozu, jejich vnímání bezpečnosti a přijatelnost rizikového chování a přináší zajímavé srovnání napříč celou Evropou.

Řidiči se cítí méně bezpečně, chodci naopak

Výzkum, který v roce 2023 provedlo Centrum dopravního výzkumu (CDV), zahrnoval 965 respondentů. Účastníci průzkumu odpovídali na otázky týkající se využívání různých dopravních módů a jejich frekvence. Výsledky ukazují, že většina respondentů se alespoň občas pohybuje jako chodci nebo spolujezdci. Jako řidiči vozidla se identifikovalo 66,5 % dotázaných, 62,6 % uvedlo, že jezdí na kole, a 16,6 % řídí motocykl. Hodnocení bezpečnosti různých typů komunikací prováděli pouze ti, kteří je aktivně využívají, což zajistilo vyšší relevanci dat.

Čeští řidiči obecně vnímají bezpečnost silnic hůře než jejich evropští kolegové. Pouze 58,6 % českých uživatelů považuje dálnice za bezpečné, oproti evropskému průměru 66,1 %. Největší propad byl zaznamenán u místních komunikací, kde je za bezpečné označilo jen 34,3 % českých respondentů, zatímco evropský průměr činí 51,4 %. Regionální rozdíly v České republice jsou rovněž výrazné – například bezpečnost silnic mimo obec hodnotilo nejlépe Zlínsko (48,1 %), zatímco nejhůře Karlovarsko (22,3 %). Místní komunikace byly nejlépe hodnoceny v Královéhradeckém kraji (50,0 %), nejhůře pak ve Středočeském kraji (25,1 %).

U zranitelných účastníků dopravy, jako jsou cyklisté a chodci, jsou výsledky bližší evropskému průměru. Chodníky označilo za bezpečné 76,1 % českých chodců, což je nad evropským průměrem 71,9 %. Cyklisté se nejlépe cítí na komunikacích s cyklopruhy, které jako bezpečné hodnotilo 65,5 % respondentů.

Cyklistka na elektrokole | foto: Unsplash
Cyklistka na elektrokole | foto: Unsplash

Důležité je nejen zlepšování infrastruktury, ale i osvěta

„Výsledky mezinárodního srovnání jasně ukazují, že účastníci silničního provozu hodnotí komunikace jako bezpečné právě v zemích, které dlouhodobě vykazují nižší míru závažných dopravních nehod a mají moderní přístup k utváření komunikací,“ komentovala výsledky výzkumu Pavlína Skládaná z Centra dopravního výzkumu. Značné rozdíly mezi jednotlivými kraji v rámci České republiky podle ní napovídají, kde je třeba věnovat stavu komunikací větší pozornost.

Kateřina Bucsuházy z oblasti Hloubkové analýzy dopravních nehod, která je unikátní výzkumnou činností Centra dopravního výzkumu, současně upozorňuje na potřebu osvěty a prevence. Ta je důležitá zejména u cyklistů, kde častá absence přileb či jízda pod vlivem alkoholu zvyšují závažnost následků nehod, a to i u rostoucího počtu elektrokol. U chodců je důležité používání reflexních prvků, které při snížené viditelnosti pomáhají předcházet nehodám.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Pavel Škopek - Redaktor

Profesně i soukromě se dlouhá léta zajímám o moderní technologie všeho druhu, od mobilních telefonů až po elektromobily. Ve volném čase se věnuji především fotografováním, nepohrdnu dobrým filmem a knihou nebo jezdím na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články