V Evropě není větší fotovoltaika! Čistou energii využije 200 tisíc domácností

Samuel Novotný
  • V Německu došlo k zapojení obrovské fotovoltaické elektrárny
  • Svou velikostí překonala dosavadního španělského krále
  • Byla navíc postavena bez státních dotací
Nová největší solární elektrárna v Evropě
Nová největší solární elektrárna v Evropě

Fotovoltaika je jednou z nejlepších zelených alternativ ke konvenční výrobě energie. Jedinou nevýhodou solární energie je fakt, že ji ještě neumíme úplně efektivně zpracovávat. Proto poslední dobou vznikají obrovské solární farmy, které se snaží nízkou efektivitu vyřešit svou velikostí.

Evropa má nového solárního lídra

Nová německá solární elektrárna s kapacitou 605 MW sesadila z trůnu svého španělského sourozence a stala se tak největší fotovoltaikou v Evropě. Elektrárna pokrývá plochu o velikosti 500 hektarů, přičemž se nachází v místě bývalého povrchového uhelného dolu Witznitz II. Její kapacita by měla zajistit přísun čisté energie pro asi 200 000 domácností, ročně tak ušetří až 250 000 tun CO2.

K již tak obrovské kapacitě by měl developer MoveOn Energy doinstalovat další články, které přidají výkon o 45 MW. Do léta tohoto roku by pak mělo dojít k připojení elektrárny k síti. Po menším vylepšení se tak bude ve výsledku skládat z více než 1,1 milionu modulů.

Nová největší solární elektrárna v Evropě
Nová největší solární elektrárna v Evropě

Čtěte také: Solární panely z Číny jsou skoro zadarmo. Evropané si z nich staví i ploty


Elektrárna chystá spuštění

Během minulého roku došlo k dohodě o dlouhodobém nákupu energie se společností Shell Energy Europe. Obrovská elektrárna tak už jen prakticky čeká na poslední úpravy a může být spuštěna.

Za projektem obrovské solární elektrárny v Německu stojí investorská společnost HANSAINVEST Real Assets. Ta také upravila její okolí, kdy okolo elektrárny vedou cyklostezky. Přibližně 10 hektarů je pak upraveno pro agrovoltaiku. Celý projekt vznikal bez dotací ze strany vlády.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články