Třikrát hurá! Bezdrátové nabíjení telefonů v autech začne dávat smysl

Matouš Vrchota
Bezdrátové nabíjení mobilních telefonů v autě Tesla | foto: Tesla
Bezdrátové nabíjení mobilních telefonů v autě Tesla | foto: Tesla

Panasonic představil Qi 2.1 s pohyblivou cívkou, která najde ideální polohu pro nabíjení telefonu ve voze. Jde o velmi efektivní řešení i bez magnetů.

Zatímco vozidla zatím musíme v naprosté většině případů nabízet stále připojením silnoproudých kabelů, spotřební a nositelnou elektroniku můžeme již delší dobu dobíjet i pouhým položením na vyhrazenou plochu. Bezdrátové indukční nabíječky se vyznačují sice nižším výkonem, za to jsou šetrnější k bateriím a nezkracují jejich životnost. Díky jednotnému standardu Qi můžete stejnou nabíječkou nabíjet přístroje různých značek. Na veletrhu CES představil Panasonic vylepšenou druhou generaci standardu, která najde uplatnění především v automobilech.

Geniální nápad pro nabíjení na cestách

Rok od představení druhé generace bezdrátového nabíjecího protokolu Qi 2 přišel jeden z předních výrobců s výborným pokrokem. Panasonic se svojí automobilovou divizí přináší velmi zajímavou novinku, kterou uvítají všichni, kteří si své telefony dobíjí za jízdy ve vozech. Jedním z nejotravnějších kroků je vždy položit telefon tak, aby správně překryl nabíjecí cívku. V jednom voze stačí telefon pohodit a díky velké cívce si zařízení spojený vždy najde. V jiném musíte telefon třikrát otočit, aby ke kontaktu došlo.

Panasonic svojí nabíječku s Qi 2.1 zdokonalil tak, abyste se těmto nepříjemnostem vyhnuli. Indukční cívka je pohyblivá a po položení telefonu najde ideální místo pro co nejefektivnější přenos energie. Výbornou zprávou je, že na zarovnání není potřebné, aby telefon disponoval magnety tak, jak tomu využívá Apple. Jelikož až na výjimky chytré telefony s Androidem magnet pro spojení s podložkami nepoužívá, je řešení Panasonic přímo geniální.

Pohyblivá cívka bezdrátové nabíječky Qi 2.1 společnosti Panasonic | foto: 9to5Google
Pohyblivá cívka bezdrátové nabíječky Qi 2.1 společnosti Panasonic | foto: 9to5Google

Pohyblivá cívka si vždy najde nejlepší spojení

Ve voze může často dojít k posunu telefonu, zvláště pokud nabíjecí plocha velká. Už při menším pohybu se přístroj může přestat nabíjet. Právě těmto situacím má nová nabíječka přecházet. Pro zjištění pozice telefonu vysílá nabíječka drobné impulzy a rozšířenou detekční oblast. Po nalezení indukčního protikusu se nastaví do ideální dobíjecí polohy. Maximální výkon je zatím stále stanoven na 15 W. Tímto výkonem nyní disponuje naprostá většina smartphonů vyšší třídy.

Představená verze Qi 2.1 nabízí mnohem více novinek, i když pohyblivá cívka se rozhodně řadí mezi ty zajímavější. Doplněk ve formě certifikace Qi2 Ready budeme mnohem více nacházet na nositelné elektronice i drobné elektronice. Slouží k rozšíření základny přístrojů, které budou bezdrátové nabíjení využívat.

Nepůjde jen o nové výrobky, rozšířit by se mohly i kombinace navzájem podporovaných zařízení. Již dnes můžete například nabíjet sluchátka na zadní straně vybraných telefonů. Příspěvek v automobilovém průmyslu bude patřit k těm nejvyšším. V domácích podmínkách lze zařízení lépe umisťovat a nehrozí příliš mnoho nechtěných pohybů. Ve automobilech jde naopak o častý důvod přerušení nabíjení.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Matouš Vrchota - Redaktor

Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.


Komentáře


Nejnovější články