Elektrickevozy.cz

Trendy: elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | elektromobily nebo hybridy? | TOP 10 elektromobilů pro rok 2020

Tesla se stala hodnotnější firmou než GM a Ford dohromady

  |  Luboš Srb  |  diskuze

Za poslední 3 měsíce se více než zdvojnásobila cena akcií Tesly, které již atakovaly hranici 500 dolarů. Firma se tak stala hodnotnější než americké automobilky GM (General Motors) a Ford dohromady.

TIP: Podle Muska budou Tesly mít v budoucnu hodnotu až 200 000 dolarů

V minulém týdnu byla cena akcií Tesly již rekordních 492,14 dolarů a nechybělo mnoho, aby překonala hranici 500 dolarů. Přitom ještě před třemi měsíci nebyla cena ani poloviční. Aktuálně cena klesá a je pod 480 dolarů, takže to nevypadá, že by v nejbližší době dokázala překonat uvedenou magickou hranici.

Tržní kapitalizace Tesly dosáhla téměř 89 miliard dolarů, což je o 2 miliardy více než v případě sečtení hodnot firem GM (50 mld. dolarů) a Ford (37 mld. dolarů). Důvodem je fakt, že je firma s Elonem Muskem oceňována spíše jako technologická společnost než výrobce aut. K výsledkům přispělo i silné čtvrté čtvrtletí s rekordním počtem vyrobených a dodaných aut, očekávaná ziskovost firmy, otevření čínské Gigafactory 3 a spousta slibných projektů plánovaných pro příští měsíce.

V automobilovém průmyslu je nyní Tesla považována za jakousi černou ovci. Ostatní automobilky zpomalují růst a například v Německu se loni vyrobilo nejméně aut za posledních 23 let. Po vozech klesá poptávka a odvětví stojí před mnoha výzvami. Pokud jde ovšem o příjmy, nemá zatím Tesla ani desetinu toho, co zmiňované konkurenční americké automobilky. A ani v prodejích to není takové, že by mohla Tesla konkurovat klasickým automobilkám. Za rok 2019 prodala přes 367 tisíc aut globálně, kdežto GM a Ford měly celosvětové prodeje v řádu milionů aut.

ŠTÍTKY:, , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
  Přihlásit k odběru  
Upozornit na
Mobilní zobrazení