Tesla propustila zaměstnance, který zpochybnil Muska a chtěl strhnout i ostatní

Pavel Škopek
Smutný Elon Musk | foto: Matěj Srb
Smutný Elon Musk | foto: Matěj Srb

Zaměstnanec Tesly tvrdí, že ho společnost propustila za veřejné zpochybnění Elona Muska. Případ znovu otevírá otázku svobody projevu uvnitř firmy.

Vyhodili ho za kritiku Muska?

Stěžovat si na šéfa bývá ošemetné. Ale když jde o Elona Muska a firmu Tesla, dostává to zcela jiný rozměr. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil Matthew LaBrot. Jako programový manažer v Tesle měl na starosti důležité projekty, ale když veřejně zpochybnil Elona Muska, byl podle svého příspěvku na sociální síti LinkedIn okamžitě vyhozen ze své „vysněné práce“. Vedení mlčí, ale jeho výpověď rezonuje v celé technologické komunitě.

LaBrot, který pro Teslu pracoval od roku 2019, vytvořil koncem dubna anonymní web Tesla Employees Against Elon. V otevřeném dopise, který na něm zveřejnil, obvinil Muska z poklesu prodejů a vyzval k jeho nahrazení. V USA totiž Tesle meziročně klesly prodeje v prvním kvartálu o 9 %. „Není to proto, že by se naše auta zhoršila, ale proto, že lidé už nechtějí být spojováni s Elonem. To je vše. Taková je pravda,“ napsal LaBrot v dopise.

Osudným se mu stal ještě odvážnější krok, který udělal o několik dní později. Jak uvedl v rozhovoru pro Business Insider, posprejoval svůj Cybertruck informacemi o své protestní webové stránce a velkým nápisem „Pro Teslu – proti Elonovi“ a zaparkoval ho před továrnou Tesly. Následující den mu personální oddělení zavolalo ohledně ukončení pracovního poměru, údajně kvůli zneužití firemních zdrojů k vytvoření webu, což LaBrot popírá.

Výroba elektromobilu v Tesla Gigafactory Texas | foto: Tesla
Výroba elektromobilu v Tesla Gigafactory Texas | foto: Tesla

Napětí uvnitř Tesly roste

Tesla se dlouhodobě prezentuje jako firma s vizí, ale případy jako ten LaBrotův zpochybňují, zda jsou zaměstnanci skutečně součástí této mise, pokud nesdílejí Muskovy postoje. Přestože jde o soukromou společnost, zaměstnanci opakovaně upozorňují na nedostatek prostoru pro vnitřní kritiku.

Zatímco část zaměstnanců Muska stále obdivuje, jiní varují, že jeho rozhodnutí škodí firmě. Kritici zmiňují chaotické cenové strategie, kontroverzní výroky na sociálních sítích nebo přesun pozornosti k projektům jako X a Neuralink. LaBrot podle svých slov mluvil nahlas právě proto, že mu na Tesle záleží.

Celá kauza znovu otevírá otázku, jaký prostor mají zaměstnanci Tesly pro vyjádření nesouhlasu. Vzhledem k tomu, že podobné případy nejsou u Tesly výjimečné, vyvstává otázka, jakou cenu má svoboda slova v technologickém gigantu, kde se vše točí kolem jednoho člověka – označovaného mnohými za egomaniaka. A zda je vize firmy slučitelná s realitou, kde otevřená kritika CEO může znamenat okamžitý vyhazov.


Autor článku

Pavel Škopek - Redaktor

Pavel se dlouhodobě zajímá o moderní technologie – od mobilů až po elektromobily. Ve volném čase rád fotí, sleduje dobré filmy, čte a jezdí na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články