Tepelná čerpadla v Česku frčí. Ostatní evropské země se od nás mohou učit

Diana Křížová
Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla se stávají klíčovým prvkem v boji proti klimatickým změnám a energetické závislosti Evropy. Podle evropských cílů by mělo být do roku 2030 instalováno 60 milionů tepelných čerpadel.

Nicméně nová zpráva Evropské asociace tepelných čerpadel (EHPA) upozorňuje na skutečnost, že se trh zpomaluje, a pokud nedojde k výrazné podpoře, bude chybět přibližně 15 milionů čerpadel. To by mohlo ohrozit plány na snižování emisí CO2 i ekonomickou stabilitu v oblasti čistých technologií.

Tepelná čerpadla: Klíč k energetické soběstačnosti

Budovy v Evropské unii zodpovídají za zhruba 40 % spotřeby energie a produkují 35 % emisí skleníkových plynů. Přechod na tepelná čerpadla tak představuje zásadní krok pro dosažení klimatických cílů do roku 2050. Tepelná čerpadla nejenže přispívají ke snižování emisí, ale také mohou snížit závislost Evropy na dovozu zemního plynu, zejména z Ruska.

Podle odhadů by 15 milionů dalších čerpadel mohlo zabránit dovozu 23 miliard kubických metrů plynu ročně, což odpovídá zhruba objemu, který Evropa dováží plynovody z Ruska. Tento přechod by také znamenal snížení emisí CO2 o 45 milionů tun ročně, což odpovídá emisím celého Dánska.

Tepelné čerpadlo Panasonic Aquarea M s technologií T-CAP
Tepelné čerpadlo Panasonic Aquarea M s technologií T-CAP

Česko na špici, ale s výzvami

Česko se v evropském srovnání podpory tepelných čerpadel umístilo na druhém místě hned za Francií. Zpráva Reform Institute ocenila především širokou dostupnost dotací, které pomáhají zranitelným domácnostem. Programy jako „Nová zelená úsporám“ a „Kotlíkové dotace“ zajišťují, že tepelná čerpadla jsou dostupná i pro nízkopříjmové domácnosti, což je jednou z hlavních předností českého systému.

Přesto má Česko své slabiny. Významným problémem je dlouhá čekací doba na vyplacení dotace – až dva měsíce po instalaci. V některých zemích, jako je Švédsko nebo Velká Británie, je dotace odečtena přímo z faktury, což značně ulehčuje domácnostem s nižší likviditou. Další nevýhodou je omezená podpora pro nově stavěné domy. Zatímco pasivní domy mají nárok na dotace, jiné nově postavené objekty tuto podporu nedostávají.

Stagnace na trhu a potřebné změny

Ačkoli trh s tepelnými čerpadly v Česku rostl v letech 2019–2023 tempem 25–30 % ročně, v roce 2023 došlo k poklesu prodejů. Tento pokles souvisí se stabilizací poptávky po prudkém růstu v roce 2022, kdy ceny energií vyvolané válkou na Ukrajině donutily mnoho domácností přejít na alternativní zdroje vytápění.

Počet prodaných tepelných čerpadel na 1000 obyvatel 2019-2023
Počet prodaných tepelných čerpadel na 1000 obyvatel 2019-2023

Podle odborníků je k dosažení energetických a klimatických závazků potřeba zrychlit tempo renovací budov a přechod na účinnější zdroje tepla, jako jsou právě tepelná čerpadla. Česko však čelí výzvám, jako jsou vysoké náklady na instalaci a složitá byrokracie spojená s žádostmi o dotace.

Možnosti zlepšení pro budoucnost

Evropa, včetně Česka, musí přijmout další kroky, aby podpořila masivní zavádění tepelných čerpadel. Zpráva doporučuje například zavést přímé odečty dotací z faktury, což by domácnostem výrazně usnadnilo financování. Dalším návrhem je zkrácení lhůt pro vyplácení dotací a zjednodušení administrativních procesů, aby byl přístup k těmto technologiím dostupnější.

Efektivní podpora tepelných čerpadel zahrnuje nejen dostatečné dotace, ale i certifikaci instalačních firem, zajištění kvalitních technologií a propagaci komplexních renovací budov, které přinesou trvalé úspory energie.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Diana Křížová - Redaktor

Potravinářská chemie mě naučila, jak důležité je správné složení. Teď se stejným nadšením rozkládám problémy udržitelné energie. Fascinují mě technologie, které mění svět dopravy – od elektromobilů po vodíkové palivové články. Mám ráda inovace, které dnes vypadají jako sci-fi, ale brzy budou součástí našich každodenních životů.


Komentáře


Nejnovější články