Technologický průlom? Elektřinu by prý mohly vyrábět bakterie
Bakterie by mohly být chemicky zpracovány tak, aby mohly vyrábět elektřinu. Tvrdí to nový výzkum s tím, že by tato metoda mohla být do budoucna využívána jako jeden z nástrojů pro čištění vody v čističkách odpadních vod.
Některé bakterie generují elektřinu přirozeně jakožto součást svého metabolismu, přičemž využívají speciální proteiny ve svých buněčných membránách. Takové bakterie ovšem žijí v extrémních prostředích.
V časopise Chem však byla v uplynulých dnech publikována studie, v jejímž rámci vytvořili vědci molekulu, kterou mohou vložit dovnitř jiných bakterií a opětovně tak aktivovat tuto schopnost. Nejprve vytvořili speciální molekulu zvanou DFSO+, která obsahuje atom železa. Následně vložili DFSO+ do bakterií zvaných Shewanella oneidensis. Syntetická molekula prošla buněčnou membránou a začala interagovat s těmito bakteriemi, důsledkem čehož je vedení elektrického proudu s využitím výše zmíněného atomu železa.
Některé kmeny S. oneidensis tak již nyní činí. Vtahují do sebe kovové minerály a elektrody pro generování elektřiny. Žijí ovšem v oblastech bez kyslíku, a tak je jejich využití poměrně omezené. Pro tento experiment využili vědci kmeny S. oneidensis, které byly zpracovány tak, aby nebyly schopny generovat elektřinu. DFSO+ může v bakteriích zůstat celé týdny, a tak můžou účinky trvat poměrně dlouho.
Opětovnou aktivací budeme schopni přimět mnoho různých druhů bakterií ke generování elektřiny, což může být velmi užitečné. Jde o první krok a tyto bakterie nejspíše nebudou schopny generovat dostatek elektřiny pro napájení něčeho velkého. Přesto by například mohly vytvářet dostatek energie pro čištění vody v čističkách. Navíc je samozřejmě chemická metoda levnější než generická úprava bakterií. To by do budoucna mohlo vést k efektivnější technologii generování elektrické energie.
Zdroj: The Verge