Slovácí budou mít novou přečerpávací elektrárnu. Inspirují se u českého projektu

Diana Křížová
Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně
Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně

Slovensko plánuje přečerpávací elektrárnu Málinec za 2,4 mld eur. Posílí energetickou bezpečnost, využije obnovitelné zdroje a pomůže s regulací vody.

Slovensko plánuje novou přečerpávací elektrárnu

Slovensko chystá ambiciózní projekt v oblasti energetiky – výstavbu nové přečerpávací vodní elektrárny Málinec. Tento projekt, inspirovaný českou elektrárnou Dlouhé stráně, má za cíl posílit energetickou bezpečnost země a efektivně využít obnovitelné zdroje. Náklady na výstavbu se odhadují na 2,4 miliardy eur (přibližně 60 miliard korun) a dokončení se plánuje na konec roku 2036.

Elektrárna bude situována ve Slovenském rudohoří, konkrétně v katastrálních územích obcí Látky, Cinobaňa a Málinec. Klíčovou součástí projektu je modernizace stávající vodárenské nádrže Málinec, která bude propojena s nově vybudovanou horní nádrží v blízkosti Detvianské Huty. Toto propojení umožní efektivní regulaci energie v době jejího nadbytku i nedostatku.

Kromě samotné elektrárny zahrnuje výstavba i rozsáhlou infrastrukturu, včetně přivaděčů vody a přenosových sítí pro vyrobenou energii. Díky tomuto systému se Slovensko přiblíží k moderním trendům v oblasti udržitelné energetiky a zároveň získá stabilní zdroj elektřiny, který může pomoci v době energetických výkyvů.

Energetická síť | foto: Pixabay
Energetická síť | foto: Pixabay

Strategický význam stavby

Slovenské ministerstvo životního prostředí usiluje o zařazení přečerpávací elektrárny Málinec mezi strategické investice. Pokud by projekt tento status získal, mohl by se celý schvalovací proces výrazně zrychlit a realizace by mohla začít dříve. Podle ministra Tomáše Taraby jde o klíčovou ekologickou i ekonomickou příležitost, která by mohla podpořit rozvoj středního Slovenska, zejména oblasti Podpoľania.

Elektrárna má přinést nejen posílení energetické stability Slovenska, ale také významné výhody v oblasti vodohospodářství. Díky své akumulační kapacitě by mohla pomoci regulovat vodní zásoby pro vodárenské účely, což by bylo užitečné zejména v obdobích sucha. Dalším pozitivním přínosem projektu je posílení protipovodňové ochrany řeky Ipeľ, která v minulosti opakovaně čelila problémům s přívalovými dešti a záplavami.

Kromě energetických a ekologických výhod by projekt mohl přispět i k ekonomickému růstu regionu. Očekává se, že výstavba i následný provoz elektrárny vytvoří nová pracovní místa, což pomůže místním obyvatelům. Zároveň se předpokládá, že by moderní energetická infrastruktura mohla do oblasti přilákat investory a podpořit i rozvoj turismu, a to by vedlo k celkovému zvýšení kvality života v dotčených regionech.

Přečerpávací vodní elektrárna Čierny Váh | foto: Slovenské elektrárne
Přečerpávací vodní elektrárna Čierny Váh | foto: Slovenské elektrárne

Reakce veřejnosti a další výzvy projektu

Přestože projekt slibuje řadu přínosů, setkává se i s kritikou. Někteří obyvatelé se obávají dopadů na své majetky a okolní přírodu. Ministerstvo životního prostředí však ujišťuje, že zásah do krajiny bude minimální a že nedojde k vyvlastňování pozemků. Možné úpravy projektu mají zajistit, aby dopady na místní obyvatele byly co nejmenší.

K výstavbě se kriticky staví i opoziční strana SaS, která požaduje její pozastavení a širší diskusi s veřejností. Tvrdí, že projekt nebyl dostatečně projednán a že může mít negativní dopady na okolní region. Přesto však elektrárna Málinec představuje důležitý krok k energetické soběstačnosti Slovenska, a pokud bude realizována s ohledem na všechny zájmy, může se stát klíčovým prvkem udržitelné energetiky v zemi.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Diana Křížová - Redaktor

Potravinářská chemie mě naučila, jak důležité je správné složení. Teď se stejným nadšením rozkládám problémy udržitelné energie. Fascinují mě technologie, které mění svět dopravy – od elektromobilů po vodíkové palivové články. Mám ráda inovace, které dnes vypadají jako sci-fi, ale brzy budou součástí našich každodenních životů.


Komentáře


Nejnovější články