Prodeje elektromobilů rostou. Meziročně si polepšily o 29 %, díky Číně a Evropě

Pavel Škopek
Výroba elektromobilu v Tesla Gigafactory Texas | foto: Tesla
Výroba elektromobilu v Tesla Gigafactory Texas | foto: Tesla

Elektromobily i v roce 2025 pokračují v růstu. Trh táhnou hlavně Čína a Evropa, přestože čelí nejistotě kvůli clům, dotacím i politice v USA.

Elektromobily táhnou Čína a Evropa

Elektromobily si i v roce 2025 udržují růstový trend napříč klíčovými trhy. Globální prodeje elektromobilů v březnu 2025 vzrostly meziročně o výrazných 29 % a ve srovnání s únorem 2025 dokonce o 40 %, což potvrzuje pokračující trend elektrifikace dopravy. Podle analytické společnosti Rho Motion bylo v březnu prodáno 1,7 milionu elektrických vozidel, přičemž v 1. čtvrtletí 2025 se jich prodalo 4,1 milionu.

„V tomto čtvrtletí, ačkoli bylo bouřlivé, zaznamenal trh s elektromobily celosvětově silné tempo růstu. V některých zemích, jako například ve Velké Británii, byl březen rekordní, protože řidiči pokračují v přechodu na elektřinu,“ uvedl Charles Lester, datový manažer Rho Motion.

Nejvyšší dynamiku růstu si udržela Čína s meziročním nárůstem prodejů o 36 %, následovaná Evropou s růstem o 22 %. V Evropě rostl prodej bateriových elektromobilů o 27 %, zatímco plug-in hybridy si připsaly 10% růst. Výrazný růst zaznamenaly Německo (+37 %), Itálie (+64 %) a Spojené království (+42 %), kde se poprvé za měsíc prodalo více než 100 000 elektromobilů. Naopak francouzský trh klesl o 18 % kvůli omezení dotací.

Výroba elektromobilů v závodech Peugeot | foto: Peugeot
Výroba elektromobilů v závodech Peugeot | foto: Peugeot

Trump, cla a nejistota

Silné tempo růstu si udržela i Severní Amerika, kde trh meziročně vzrostl o 16 %. Podle Rho Motion byl březnový růst v USA nejslabší ze všech hlavních regionů, což odráží napětí ohledně budoucnosti federálních pobídek a zpomalení investic do infrastruktury.

Prezident Donald Trump během kampaně opakovaně kritizoval podporu elektromobility a sliboval zrušení dotací i emisních regulací, což podle agentury Reuters zvyšuje nejistotu mezi výrobci i investory.

Situaci dále komplikují nové obchodní bariéry. V únoru Trump oznámil 25% clo na dovoz z Kanady a Mexika a v březnu zavedl stejné clo na dovoz automobilů a některých autodílů ze všech zemí. Tesla, jako dominantní hráč na americkém trhu, navíc v posledních měsících čelí kombinaci důsledků bojkotu ze strany zákazníků, kteří protestují proti aktivitám Elona Muska v administrativě Donalda Trumpa, a rostoucí konkurence.

Výhled pro elektromobilitu tak zůstává smíšený. Globální trendy jako technologický pokrok, tlak na dekarbonizaci dopravy a širší nabídka modelů dále podporují růst trhu, ale zároveň čelí sílícím politickým a obchodním bariérám. Jak upozorňuje Charles Lester, datový manažer Rho Motion: „Trh s elektromobily už teď jen obtížně konkuruje spalovacím vozům cenou. Omezování dotací a vysoká cla v takto mezinárodním dodavatelském prostředí proto nevyhnutelně ochladí celé odvětví.“

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Pavel Škopek - Redaktor

Profesně i soukromě se dlouhá léta zajímám o moderní technologie všeho druhu, od mobilních telefonů až po elektromobily. Ve volném čase se věnuji především fotografováním, nepohrdnu dobrým filmem a knihou nebo jezdím na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články