Originální způsob boje proti zlodějům aut: Policisté řidičům rozdávají AirTagy

Diana Křížová
Řízení automobilu | foto: Unsplash
Řízení automobilu | foto: Unsplash

AirTagy a podobná zařízení usnadňují lokalizaci kradených aut. Skryté umístění a funkce sledování v aplikaci zvyšují šanci na jejich rychlé nalezení.

Jak technologie pomáhá chránit auta?

AirTagy fungují na jednoduchém principu – využívají síť Apple zařízení k přesnému určení polohy sledovaného objektu. Pokud je AirTag umístěn ve vozidle, jeho majitel může kdykoli v aplikaci Najít zjistit, kde se auto nachází. V případě krádeže je tak mnohem vyšší šance na rychlé vypátrání vozidla. Tile trackery fungují podobně, i když využívají jinou síť pro určování polohy.

Jak uvádí server 9to5Mac, kromě samotných trackerů rozdává policie v Arvadě také speciální nálepky s nápisem „Toto vozidlo je vybaveno sledovacím zařízením“, které si majitelé mohou nalepit na skla nebo karoserii svých aut. Tato jednoduchá metoda může zloděje od pokusu o krádež odradit ještě dříve, než se o ni pokusí.

Podobný program spustila už dříve i newyorská policie, když začala rozdávat AirTagy majitelům vozidel ohrožených krádeží. Reagovala tak na rostoucí počet krádeží některých modelů aut, které se kvůli bezpečnostním slabinám staly snadným cílem zlodějů. V New Yorku se osvědčilo zejména to, že AirTagy umožnily policii rychle lokalizovat ukradené vozy a často je během několika hodin vrátit majitelům. Podobný efekt si nyní slibují i policisté v Coloradu.

Chytrý lokátor Apple AirTag | foto: Unsplash
Chytrý lokátor Apple AirTag | foto: Unsplash

Jak AirTag správně použít?

Pokud máte AirTag ve svém autě, je důležité ho umístit na skryté místo, aby ho případný zloděj snadno neodhalil. Mezi oblíbené skrýše patří například podlaha zavazadlového prostoru, kapsy v interiéru nebo prostor pod sedačkami. Další možností je umístění trackeru do lékárničky, pod koberečky nebo do výplní dveří. Čím hůře dostupné místo, tím lépe – tracker musí zůstat nepovšimnutý co nejdéle.

Kromě toho je důležité mít zapnutá oznámení v aplikaci Najít, aby majitel dostal upozornění, pokud se auto pohybuje bez jeho vědomí. Tato funkce je klíčová pro rychlé nahlášení krádeže a následné pátrání. AirTag automaticky neodesílá upozornění na pohyb – je třeba aktivovat Režim ztráty. V tomto režimu můžete přidat telefonní číslo a zprávu pro případ, že se vozidlo najde.

Technologie sledování vozidel se neustále vyvíjí a podobné programy, jako je ten v Arvadě, ukazují, že chytré lokátory mohou být cenným nástrojem v boji proti kriminalitě. Pokud se osvědčí, mohli bychom je vidět i v dalších městech po celém světě. V některých státech už automobilky integrují sledovací systémy přímo do svých modelů – například Tesla umožňuje lokalizaci vozidel prostřednictvím aplikace a některé prémiové značky nabízejí pokročilé zabezpečovací systémy s GPS a vzdáleným vypnutím motoru.

Apple AirTag v ruce | foto: Unsplash
Apple AirTag v ruce | foto: Unsplash

Budoucnost ochrany vozidel

Rozdávání AirTagů zdarma ukazuje, že moderní technologie mohou hrát důležitou roli v prevenci kriminality. I když samozřejmě nejde o stoprocentní ochranu, kombinace sledovacích zařízení, varovných nálepek a spolupráce s policií může značně snížit riziko krádeže.

Otázkou zůstává, zda se podobné programy uchytí i jinde a zda se v budoucnu objeví ještě sofistikovanější metody ochrany vozidel, například propojení s chytrými kamerovými systémy, které by dokázaly automaticky rozpoznat pohyb vozidla bez vědomí majitele. Možná se dočkáme zabudovaných sledovacích zařízení přímo od výrobců aut, což by zlodějům ještě více zkomplikovalo situaci.

Zatím je ale jisté jedno – technologie, jako jsou AirTagy, mohou být skvělým pomocníkem nejen proti ztrátě klíčů či zavazadel, ale také jako účinná prevence proti krádežím aut. Pokud se trend rozšíří i do dalších měst, mohli bychom se dočkat bezpečnějších ulic a menšího počtu odcizených vozidel.

https://www.youtube.com/watch?v=_GeOw1-S2b0

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Diana Křížová - Redaktor

Potravinářská chemie mě naučila, jak důležité je správné složení. Teď se stejným nadšením rozkládám problémy udržitelné energie. Fascinují mě technologie, které mění svět dopravy – od elektromobilů po vodíkové palivové články. Mám ráda inovace, které dnes vypadají jako sci-fi, ale brzy budou součástí našich každodenních životů.


Komentáře


Nejnovější články