Elektrickevozy.cz

Trendy: hledáme redaktory | ankety Elektrickevozy.cz | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů roku 2020

Na výrobu dvou 64 kWh baterií padne stejné množství vody, jako na jedny džíny

  |  Jakub Mokříš  |  32 komentářů

Prst ochránců starých pořádků často ukazuje na elektromobily kvůli potřebě lithia. Bez tohoto prvku se jejich baterie neobejdou a vděčným tématem je náročnost jeho produkce.

Tip: Cena nové baterie Audi e-tron? Radši se posaďte…

Podle Dr. Maximiliana Fichtnera z německého Institute for Electrochemical Energy Storage však je tato představa dost zkreslená a nepřesná. Předně je třeba vzít v úvahu životnost baterií. Ta je už dnes poměrně vysoká a akumulátory například v Modelu 3 od Tesly zvládají baterie i 2 000 nabíjecích cyklů. Veškerá ekologická zátěž na výrobu baterie se tedy prakticky rozloží do velice dlouhé doby.

V každém případě se podle výpočtů při produkci lithia pro například 64 kWh akumulátor spotřebuje zhruba 3 840 litrů vody. To se může zdát jako velké množství, ale je to stejně, jako se spotřebuje při výrobě 250 gramů hovězího masa, 30 šálků kávy nebo půl džín. Lithium je navíc potřeba i do ostatních používaných baterií v telefonech, laptopech, tabletech a podobných zařízeních. A proti těm překvapivě odpůrci elektromobilů nijak ostře nevystupují.

Zdroj: teslarati

ŠTÍTKY:, ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
15 Comment threads
17 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
HobitFrsekHaunterPaegaskillerOl11 Recent comment authors
  Přihlásit k odběru  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Adolf Kitler
Adolf Kitler

a ostatni materialy vysere greta?

Tom
Tom

Aj, to je nenávisti, Greta už je pomalu horší jak Hitler. Ne ostatní matroše se normálně vyrvou ze země a narvou se do baterií, tak jako se už 100 let to samé dělá s ropu, která se rve ze země a pálí v motorech. To ti evidentně neva, co?

Jan
Jan

Jsi pozadu Tomíku, Greta už je dávno horší než Hitler.

Bimbo
Bimbo

O.K. Nic proti této logice. Začnu tedy napájet laptop spalovacím motorem… :-)

PEPA
PEPA

DLŠÍ DEMAGOGIE, TO, ŽE SE NA VÝROBU POUŽIJE TOLIK VODY JE TŘEBA I PRAVDA, ALE ŽE SE NA LIKVIDACI BATERIE POUŽIJE 100 X VICE VOVY NEŽ NA DŽINY UŽ NIKOHO NEZAJÍMÁ

Tom
Tom

Pepíčku, to číslo sis vymyslel právě teď, že? Recyklace baterií je velmi vzdálená budoucnost (ale přesto se na ní už dnes pracuje). Po té co se využije baterie v autech, tak se dají z packu vyjmout a ty rozumně funkční se využijí do stacionárních baterií. Teprve za dalších mnoho let dojde na recyklaci. To znamená že baterie z aut mají před sebou ještě mnoho dalšího využití. To znamená, že její výroba (i recyklace) se rozloží na mnohem více “vykonané práce” než jen na samotný pohon auta.

Jaruna
Jaruna

Z baterie se skladují takže jsou to s tou vodou pěkný kecy. Zakope se to a nazdar

Frsek
Frsek

Nezakope se to už jen k vůli tomu kobaltu co tam je. Ten se vyplatí recyklovat i se stávajícími technologiemi.

Jan
Jan

Gratuluji ! Výsledky mediální masáže, zaměřené na blbce jsou tady, jsi již dobře zpracován !

PEPA
PEPA

seš dobrej,

jan
jan

To je fakt dají se použít do lodí kde není třeba 100% výkon pro jízdu do kopce nebo max. zrychlení apod.

Petr
Petr

Řekl bych, že ten poměr podcenil. Džíny zetlí přirozeně, stačí vzdušná vlhkost. Představa, že jako záložní, stacionární, baterii používám něco, co musím den nabíjet, aby to se štěstím překlenulo výpadek v délce desitek sekund…

Jolinar
Jolinar

Vazeny petre, ucinnost baterii je pres 90%, pokud tedy den nabijite pak dalsich 22h muzete vybijet stejnym vykonem.

Jaruna
Jaruna

Nejlepší jsou ty kecy o tom hovězím mase. Krávy jsou u fanatiků taky problém, protože prdí a pijí vodu. Fanatici by to tady vystříleli aby nikdo neprdel a nepil vodu

RomanH
RomanH

Tak fanatik jste nejspíš Vy :)

Mirek
Mirek

Vy jste elektro fanatik. 😀 Spíše mi příjde, že se tu lobuje za baterky… 😀

jan
jan

Tady u těch věcí jako jeany anebo kávy je volba.U baterií nikoliv.

Jan
Jan

Proti bateriím do telefonu se jen těžko může vystupovat, ať již z důvodu nezanedbatelného rozdílu ve velikosti, ale hlavně z důvodu, že do telefonu spalovák fakt nenacpete.

Hobit
Hobit

To je pěkná hovězina. Jen chabej argument někoho kdo neumí ani do pěti počítat a nevyšel ani základní školu. A vidí jen to že baterka mobilu je takhle malá a baterie v autě takhle velká, ale už neumí zapojit to co mu vyrostlo na krku. Ano říká se tomu mozek. Jen za jeden rok se prodá cca 1,5 mld mobilů! Vezmu např. 3000 mAh x 3,7 V = 0,011 kWh Krát 1,5mld = 16 GWh !!! Jen za jeden rok a jen v mobilních telefonech. Za posledních 10 let je to už 160 GWh. Na celém světě za posledních 10… Číst vice »

Mobilní zobrazení