Jak se starat o baterii v elektrokoloběžce? Nedělejte tyto zbytečné chyby
- Chcete, aby vám elektrokoloběžka sloužila co nejdéle?
- Pak není radno podceňovat hlavně péči o baterii
- Jak byste se k akumulátoru tedy měli chovat?

V poslední době velmi oblíbené elektrokoloběžky nebo elektrokola s sebou přináší nejen příjemné okamžiky, ale také několik nutných znalostí a pravidel, které jsou pro dlouhou životnost Li-Ion baterií důležité. Příkladnou péčí můžete jejich životnost velmi kladně ovlivnit, naopak zanedbání alespoň základních pravidel může zkrátit životnost akumulátoru a jeho následná výměna nebude zrovna levnou záležitostí.
Jak se chovat k baterii v elektrokoloběžce?
Akumulátory v elektrokoloběžkách vydrží několik stovek nabíjecích cyklů, než začnou degradovat. Ovšem svojí péčí a zacházením můžeme výrazně prodloužit jejich životnost.
Například nebude dobré, pokud budete váš stroj skladovat venku na mrazu přes celou zimu, jak správně zazimovat elektrokoloběžku jsme si řekli v jednom z předchozích článků. Následujte tedy alespoň tato základní pravidla, která by majitel elektrokoloběžky či elektrokola neměl podceňovat nebo je zcela ignorovat.

Čtěte také: 3 doplňky na elektrokoloběžky z Číny – Řekněte „NE“ vodě (15. díl)
Nabíjejte správně
Pro nabíjení používejte jen originální nabíječku. Použitím neoriginální můžete riskovat její poškození. Nenabíjejte ihned po jízdě. Při ní se totiž baterie zahřívá a okamžitým následným nabíjením by mohlo dojít k jejímu přehřátí. Stejně tak na elektrokoloběžce nejezděte hned po nabíjení. Důvod je stejný jako v druhém bodě – mohlo by dojít k přehřátí baterie.
Vzhledem ke stále častějším požárům elektrokoloběžek (což je s ohledem na rostoucí popularitu koloběžek na baterky pochopitelné – pozn. redakce) je dobré mít stroj během nabíjení pod kontrolou. Rozhodně bych neměl klidný spánek, kdyby přes celou noc ve vedlejší místnosti byla koloběžka připojená na nabíječku. Nikdy nevíte, co se může stát.

Dávejte pozor na úplné vybití akumulátoru
Svoji elektrokoloběžku byste měli nabíjet nejpozději v okamžiku dosažení 30–40 % stavu nabití. Pod touto úrovní už akumulátor stejně není schopen dodávat požadovaný výkon.
Rozhodně se vyvarujte vybití až na 0 %. Krátkodobě to akumulátor ještě snese, ale pokud by byl v tomto stavu delší dobu, napětí článků by mohlo klesnout pod 2,8 V, což by znamenalo, že baterii již znovu pravděpodobně nenabijete. Chcete-li odstavit elektrokoloběžku na delší dobu, doporučuje se skladování s 50–70 % v baterii.

Pozor na teplotu
Teplota je další faktor, který výrazně omezuje okamžitou dostupnou kapacitu baterie a dokáže ji dlouhodobě poškodit. Vyvarovat byste se měli extrémním teplotám nad 50° C a pod -20° C. Zima nedělá akumulátorům dobře, ale teplo je mnohem horší.
Nechat tak černou elektrokoloběžku na přímém letním sluníčku po celý pracovní den, a ještě k tomu opakovaně, můžete se zřejmě s další sezónou rozloučit.