Jak poznat vytopené auto?

Jakub Ondráček
  • Vytopené auto může být při nákupu ojetého vozu velkým problémem
  • Nemusíte ho totiž poznat hned na první pohled
  • Jak si ověřit, že je vámi kupované vozidlo v pořádku?
Jak poznat vytopené auto?
Jak poznat vytopené auto?

Při nákupu ojetého vozu může být vytopené vozidlo závažným problémem. Na první pohled ho totiž není vždy snadné rozpoznat. Jak můžete ověřit, že vozidlo, které se zrovna chystáte koupit, je v dobrém stavu?

Takto poznáte zatopené auto

Vědomý prodej zatopeného vozu bez informování zákazníka je samozřejmě podvod. Při nákupu ojetého automobilu je však stále jedním z největších strachů potenciálních kupců riziko, že by vozidlo mohlo být v minulosti zaplaveno nebo poškozeno v důsledku vody. Vytopené auto totiž může mít vážné a trvalé problémy, které nejsou vždy viditelné na první pohled. My vám ale řekneme, jak takovou věc bez problému poznat.

Prvním signálem, že auto bylo v minulosti vystaveno vodě, může být pach plísně či zatuchliny. Pokud tedy takový zápach uvnitř vozidla cítíte, může to být známka dlouhodobého vystavení vlhkosti a vozu bude možná lepší se vyvarovat. Dalším znakem, na který byste se měli zaměřit, jsou korozní skvrny. Pečlivě si prohlédněte povrch karoserie a zkontrolujte, zda není vídět nějaká rez. Vytopené auto totiž často bývá náchylné k rychlému koroznímu poškození. Podívejte se tak i na brzdové kotouče.

Dalším indikátorem předchozího zatopení vozu mohou být různé nedokonalosti uvnitř. Pokud vidíte otoky nebo vypukliny v interiéru nebo je namočené čalounění sedadel, mohlo by to značit, že auto bylo zaplaveno. Deformace nebo změny barvy plastových částí mohou být také známkou vodního poškození.

S našemi radami vytopené auto s přehledem poznáte
S našemi radami vytopené auto s přehledem poznáte

Čtěte také: Kupujete ojetý elektromobil? Poradíme, jak si zjistit degradaci baterie


Na co dalšího si dát pozor?

Každému je asi jasné, že voda a elektronika nejsou ani náhodou dobrá kombinace. Od věci tak není například zkontrolovat světlomety a ovládání okének. Pokud světla problikávají, okna se neotvírají nebo se v průběhu otevírání pozastavují, šance zatopení vozu je velká. Zkontrolování kontrolek na palubní desce po nastartování musí být samozřejmostí.

Zkontrolovat můžete i vzduchový filtr vozu. Vytopené auto ho totiž může mít zanesený, což byste později poznali kvůli nepravidelnému chodu motoru a smršti světýlek na palubovce.

Pokud jste dočetli tento článek až do konce, opravdu se nemáte čeho bát. Podíl zatopených vozů na našem trhu je navíc opravdu malý. Vždy je však lepší vše pro jistotu zkontrolovat. Opravy vytopených vozů zpravidla vycházejí na velmi vysoké částky a bude tak nejlepší se všem takovým automobilům vyhnout velkým obloukem.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články