Fotovoltaika je budoucnost. Nicméně dominance Číny vzbuzuje obavy
- Dlouhodobý trend je jasný
- Svět přechází k obnovitelným zdrojům energie
- Ty mohou být výrazně levnější, ovšem jisté obavy tady jsou

Energie je hlavním pohonem naší civilizace. Pokud by nebyla cenově dostupná a byly by ji lidově řečeno málo, tak to znamená velké problémy. Příkladem je současná situace způsobená válkou Ruska na Ukrajině. Vlivem zdražení ruského plynu dochází ke zdražení energií všem, nejen tedy těm, kteří využívají plyn v domácnostech, či v práci.
Energetická závislost
Důvodem zdražení energií je fakt, že v Česku využíváme plynové elektrárny, které musejí ve špičkách vyrábět potřebnou energii, protože ji nemáme z jiných zdrojů. Ano, máme ji více než dostatek (díky Temelínu a Dukovanům), jenže musíme dodržovat závazky na trhu a nemůžeme si dovolit energii prostě ponechat a nevyvážet. Pak by se totiž mohlo stát, že od jiných partnerů nebudeme mít jiné komodity, například ropu.
Jde tedy o jistou závislost, kterou je potřeba řešit. Nicméně nejen z pohledu toho, že chceme levnější energii, ale i z pohledu bezpečnostního. Samozřejmě, teď jsou tendence takové, abychom dali vale ruskému plynu (a dlohouhodobě také ropě), ale by zde být jisté poučení z toho, že není dobré nahradit závislost na jiném zdroji, či zemi. Asi bychom nechtěli v budoucnu řešit podobné problémy s Čínou, jako teď řešíme s Ruskem.

Čtěte také: Fotovoltaika bude v Evropě 10x levnější než plyn, tvrdí nejnovější studie
Čína je číslo jedna v obnovitelných zdrojích energie
Přechod od špinavějších k čistším, obnovitelným zdrojům energie zní krásně, ale není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Důležité je totiž si uvědomit, kdo dominuje na trhu s obnovitelnými zdroji (nejen fotovoltaikou, ale i vodními a větrnými zdroji) a vzít v potaz všechna možná rizika a obavy, které mohou vyplavat na povrch. A v případě fotovoltaiky tady máme opravdu nemalá rizika spojená s přechodem.
Dle informací serveru Statista byl ke konci loňského roku celkový instalovaný výkon fotovoltaiky na světě již 940 GW a dále rychle narůstá (v roce 2022 má narůst o rekordních 320 GW). Převážně díky Číně, která má jen v loňském roce instalovanou kapacitu celkově ze všech obnovitelných zdrojů (slunce, vítr, voda) přes 1 000 GW a jasně tak vede žebříček, před druhými Spojenými státy, které instalovaly 325 GW. Pokud jde o fotovoltaiku, tak Čína měla na konci roku 2020 celkový výkon 253 GW a do konce roku 2022 má být přes 600 GW, tedy dvojnásobek. Náskok a dominanci Číny pak můžeme vidět i v případě toho, že 7 z 10 výrobců fotovoltaických panelů pochází právě z Číny.
Mezi některými odborníky se šíří obavy, zda nepřecházíme ze závislosti na ruském plynu k závislosti na čínské fotovoltaice. Zde je ovšem potřeba uvést, že již vyrobené, dovezené a nainstalované produkty nemůže Čína na dálku „odpálit“ nebo něco podobného a může jít jen maximálně o dvě věci – údržba a vzácné kovy. V případě údržby je to jednoduché, protože sice aktuálně firmy moc nechtějí zajišťovat servis pro cizí produkty než ty svoje, ale z hlediska techniky to není nic nemožného. Horší může být závislost na vzácných kovech, které se hojně těží v Číně, která má velké zásoby, ovšem ty jsou i jinde po světě.
- Celkový výkon obnovitelných zdrojů v roce 2021 | foto: Statista
- Největší výrobci solárních panelů | foto: PV InfoLink Database
Nepřehlédněte: Češi postaví největší fotovoltaickou elektrárnu v Evropě. Kde vyroste?
Co je tedy správné řešení?
Problematika závislosti světové fotovoltaiky na Číně je tedy mnohem složitější téma a nedá se říct, že by bylo dobře volit jen jednu, nebo druhou cestu. Jak se už v minulosti mnohokrát potvrdilo, lepší je nesázet pouze na jednu kartu, ale v případě energetiky volit raději petrý energetický mix, který nebude z různých důvodů (ekonomických, politických) nahrávat jedné, či druhé velmoci.
Autor článku

Odjakživa fandím pokroku technologií, nejen ve světě mobilních zařízení a automobilů. Bez chytrých a užitečných inovací je život jako bez vína, žen, nebo vy víte čeho.
Odjakživa fandím pokroku technologií, nejen ve světě mobilních zařízení a automobilů. Bez chytrých a užitečných inovací je život jako bez vína, žen, nebo vy víte čeho.