Dejte si pozor! Na silnicích potkáte novou past, cílí na nepozorné řidiče
- Rádi používáte za jízdy mobilní telefon a nedáváte pozor na cestu?
- V Evropě se začíná prosazovat speciální kamerový systém
- Ten dokonale rozpozná „podivnou aktivitu“ a vystaví pokutu

Patříte mezi hříšníky, kteří za jízdy rádi nebo často používají mobilní telefon? Pak byste měli zpozornět. V Německu totiž plánují spustit pilotní program speciálních dopravních kamer, které umí rozpoznat držení mobilního telefonu za jízdy a budou takové činy postihovat.
Držení telefonu za jízdy se nevyplácí
Řidiči, rozptýlení koukáním do mobilního telefonu, jsou běžným problémem po celém světě. Navíc, čím více jsou telefony propojené se systémem vozidel, tím je horší celé interakci za jízdy odolat. Za minulý rok v Německu napočítali přes tisíc nehod způsobených právě nepozorností spojené s ovládáním telefonů.
Ministr Roger Lewentz očekává, že nový systém napomůže větší bezpečnosti na silnicích. Podle německého serveru Auto Moto Sport bude technologie fungovat podobně jako v případě detekce rychlosti a snímání registrační značky. Místo toho ale bude kamera snímat interiér vozu a pomocí inteligentního softwaru rozpoznávat, zda řidič drží za jízdy telefon.

Čtěte také: Jak se vyhnout pokutám? S novou funkcí Mapy.cz si na vás policie nepřijde
Kamera vyfotí, ale pokutu odešle úředník
Podezřelé předměty v rukou řidičů budou vyfoceny a následně předány vyškolenému personálu k posouzení. V současné době již probíhá testování na území spolkové země Porýní-Falc. Již po jedné hodině v provozu kamera zaznamenala deset hříšníků. Funkčnost systému tak byla v praxi ověřena a německá vláda toto řešení od 1. června nasadí ve městě Trevíru.
Po třech měsících dojde k porovnání a analýze dat a rozhodnutí, zda bude systém nasazen i v dalších oblastech země. Pokuty budou ohodnoceny na 100 eur, tedy na necelé dva a půl tisíce korun. Policie chce ale zvýšit bezpečnost, takže nastavená částka má být pouze výchovného charakteru, nikoliv sloužit pro navyšování rozpočtu.
Německo není první na světě
Německo však není první zemí, která takové kamerové systémy nasazuje. Již přes tři roky podobný systém funguje v Austrálii na území Nového jižního Walesu. V Evropské unii jej poprvé použila dánská policie. Německá policie ujišťuje, že kamery nesnímají obličeje a kladou velký důraz na ochranu osobních údajů.
Autor článku

Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.
Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.