Baterie z písku? Studenti přišli s unikátním způsobem ukládání energie

Michaela Kadlecová
Baterie z písku | foto: DALL·E, Elektrickevozy.cz
Baterie z písku | foto: DALL·E, Elektrickevozy.cz

Energetika není pro mladé lidi prázdné téma, naopak jsou v ní sběhlí a kreativní. Dokázali to ve finále 7. ročníku Energetické olympiády, které proběhlo ve dnech 7. a 8. listopadu 2024 na půdě Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT v Praze.

Přes tisíc studentů má zájem o energetiku

Letos se do této soutěže přihlásilo přes 1 300 studentů a studentek středních škol a gymnázií. Pražské finále trvalo dva dny, do něj se probojovalo 25 týmů. Studenti si vylosovali téma, které zadavatelé zvolili coby aktuální problém energetiky, a to museli vypracovat.

Přebytky z fotovoltaiky by chtěli ukládat do písku

Zvítězil tým studentů PORG gymnázia v Praze, který se zabýval námětem, jak přispět k dekarbonizaci prostřednictvím aktivních zákazníků. Středoškoláci přišli s návrhem přeměny přebytků energie z fotovoltaických elektráren na teplo a ukládání do písku místo klasických lithium-iontových baterií.

Studenti gymnázia PORG, kteří chtěli energii ukládat do písku | foto: ČVUT
Studenti gymnázia PORG, kteří chtěli energii ukládat do písku | foto: ČVUT

Řídící systém a Internet věcí v baterii

Na druhém místě skončili studenti David Daniel Šlapal a Albert Schwanzer z Gymnázia Brno-Bystrc, kteří se zaměřili na akumulaci a její využití při řízení soustavy. Jejich nápad spočíval v novém řídícím systému, který kombinuje IoT prvky u baterií v domácnostech s webovou aplikaci mapující spotřebitelské chování zákazníka.

Digitální dvojče indikuje preventivní údržbu

Třetí místo porota udělila konceptu Digital Twin – digitální dvojče pro obnovitelné zdroje instalované v síti, které dokáže na základě parametrů správně indikovat preventivní údržbu a korigovat přesnost predikcí či simulovat dopad klimatických vlivů. S tímto nápadem přišli Aleš Bláha, Vojtěch Beneš a Ivan Žemlička, reprezentanti Gymnázia J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích.

Energetika žije i u středoškoláků

Výsledky kladně hodnotil Karel Vinkler, ředitel sekce Strategie, ČEPS: „Je skvělé vidět, že energetika žije také u středoškoláků, a že dokáží reagovat na aktuální trendy, včetně financování, ale i třeba ESG, což je nové téma pro nás odborníky,” dodal Vinkler. Příští rok se uskuteční již sedmý ročník Energetické olympiády.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Michaela Kadlecová - Redaktor

Psaní se věnuji už dlouhá léta, nejvíce mě zajímají nejnovější technologie. Začínala jsem jako IT redaktorka, postupně se přesunula i do oblasti elektromobility a energetiky, kde se právě teď děje mnoho zajímavého.


Komentáře


Nejnovější články