Američané spustili největší místní plovoucí elektrárnu. Je to velká podívaná

Matouš Vrchota
  • Na čínskou konkurenci musí Američané ještě zabrat
  • Výkon pokryje spotřebu 1 400 domácností nebo jedné čističky vody
  • Plovoucí elektrárny najdeme i v ČR
Plovoucí FVE v New Jersey
Plovoucí FVE v New Jersey

Američané vypustili na vodní hladinu dosud největší plovoucí fotovoltaickou elektrárnu na vlastním území. S těmi světově největšími se příliš rovnat nemohou, výkon systému dosahující 8,9 megawattu sice nepatří mezi největší, i tak dokáže svojí velikostí napájet tisíce domácností.

8,9 MW vystačí na rok pro 1 400 domácností

Sdílený projekt NJR Clean Energy Ventures aktuálně pokrývá sedmnáct akrů vodní plochy na přehradě Canoe Brook poblíž části Short Hills ve městě New Jersey. Oficiálně elektrárnu uvedla do provozu společnost dohromady se správcem povodí ve středu 7. června. Systém sestává ze 16 510 solárních panelů a jeho kapacita je schopná napájet elektřinou 1 400 domácností ročně.

Systém pokryje téměř celou roční spotřebu místní čističky vody. Panely jsou umístěné na speciálních raftech. Voda pomáhá s efektivním chlazením a zakrytá plocha zabrání téměř veškerému vypařování. Plovoucí fotovoltaické elektrárny vytváří nový potenciál pro jinak nevyužívané vodní plochy. Jejich prostor by byl jinak nevyužitý. Umístění systému na vodní ploše má mnoho výhod oproti konvenčním instalacím na zemědělských plochách.

Instalace elektrárny ve Štěchovicích
Instalace elektrárny ve Štěchovicích

Čtěte také: V Česku vyrostla první plovoucí fotovoltaická elektrárna. Stojí za ní ČEZ


Dohnat Čínu bude složité. Jak si stojí ČR?

Dosud největší plovoucí solární elektrárna leží na čínské vodní ploše Dezhou Dingzhuang. Její kapacita dosahuje ohromujících 320 MW. O projekt se postarala společnost sídlící v Pekingu. Zajímavostí je, že systém spolupracuje s větrnou farmou o dodatečném výkonu 100 MW. Celý systém má ročně vyrobit kolem 550 milionů kWh energie.

Plovoucí energetické systémy najdeme i na našem území. Energetický distributor ČEZ provozuje na nádrži ve středočeských Štěchovicích testovací elektrárnu o výkonu 22 kWp. Nádrž má ovšem potenciál pojmout panely do celkového výkonu až 2,5 MW. ČEZ ná v plánu do roku 2030 přispět k transformaci energetiky. Zdroje obnovitelné energie by v této době mohly dosahovat výkonu až 6 GW.


Autor článku

Matouš Vrchota - Redaktor

Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.


Komentáře


Nejnovější články