ElektrickéVozy.cz

Zemřel Stanford Ovshinsky – vynálezce nikl-metal hydridové baterie

  |  2 komentáře  |  autor: Jaroslav Opršal

Ve věku 89 let zemřel 17. října v důsledku rakoviny Stanford Robert Ovshinsky. Je to vynálezce nikl-metal hydridové baterie, která je široce používaná v hybridních a elektrických vozech. Zároveň je Stanford Ovshinsky prvním člověkem, o kterém se dozvíte v našem připravovaném seriálu osobností ze světa elektromobilů.

Ovshinsky se narodil 24. listopadu roku 1922. Byl to americký vynálezce a vědec a na svém kontě má přes 400 patentů. Velmi obdivuhodné je to, že nenastoupil nikdy na vysokou školu. Časopis Economics o něm psal jako o „Edisonovi naší doby“ a časopis Plenty ho dokonce s Edisonem porovnával.

Jeho vynálezy přispěly k rozvoji celé řadě výrobků. Nejsou to jen elektromobily, ale také digitální fotoaparáty, notebooky, mobily, ploché displeje, přepisovatelné CD disky, nebo solární panely. Jeho firma s názvem Energy Conversion Laboratories (později Energy Conversion Devices – zařízení na přeměnu energie), kterou založil s manželkou Iris v roce 1960, byla v roce 2007 zařazena do top 20 nejzelenějších firem na světě.

Narodil a vyrůstal v Akronu, Ohiu. Důležitý krok nastal až v roce 1951, kdy se přestěhoval do Detroidu. Zde pracoval jako ředitel výzkumu ve společnosti Hupp Motor. Vynalezl zde elektrický posilovač řízení, avšak prezident společnosti Hupp byl proti dohodě s General Motors k využití produktu, takže z toho sešlo. Poté však společně se svým mladším bratrem Herbem založili malou společnost, pojmenovanou General Automation. Zde Stanford pokračoval ve výzkumu inteligentních strojů a začal pracovat na vývoji a výzkumu nejrůznějších energetických a informačních technologií.

V roce 1960 pak založil se svou novou ženou Iris (vzal si ji nedlouho po rozvodu s  Normou Rifkin) již zmíněnou firmu ECD. Zde se snažil prostřednictvím vynálezů a vývoje vyřešit základní sociální problémy – znečištění, změny klimatu a války o ropu. Jeho manželka Iris byla velmi vzdělaná, měla bakalářský stupeň v zoologii, magisterský v biologii a doktoranský v biochemii. Jejich práce zde se stala základem pro vynález přepisovatelných CD a DVD disků. Společnost nadále pracovala na vývoji baterií, solárních článků, pamětí a téměř každý vydělaný cent byl opět investován do nejrůznějších odvětví, například plochý displej z tekutých krystalů.

V roce 2006 jeho maželka Iris zemřela. Byla nejen jeho ženou, ale i partnerem a to po téměř 50 let. O rok později odešel Stan z ECD a založil společně s Rosou Youngovou, kterou si později vzal novou společnost – Ovshinsky Innovation LLC a zde pokračoval ve své práci v oblasti energie a informatiky. V současné době se Ovshinsky Innovation zaměřuje na nový druh tzv. fotovoltaických elektráren a snížení jejich nákladů na zdrojr energie tak, aby byly nižší, než například uhlí. Zároveň by tato realizace pomohla realizovat jeho dlouhodobý cíl, aby se fosilní paliva stala „zastaralými“ a dala se přednost alternativám, které by navíc vytvořily nová pracovní místa.

Díky svým vynálezům a inovacím v oblasti baterií, solárních panelů, digitálních pamětí, médií a jeho více než 400 patentům byl srovnáván s Edisonem, díky svým nezávislým a radikálním příspěvkům do vědy s Einsteinem. V oblasti fosilních paliv se na něj díky jeho práci obrací spousta spisovatelů a vědců jako na nejvýznamějšího světového vizionáře moderní doby.

Zemřel, jak už bylo řečeno, 17. října 2012 ve věku 89 let, na rakovinu prostaty v Michiganu.

via: greenautoblog.com

ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Ludek
Ludek

Byl to úžasný člověk. Doporučuji se podívat na filmy „Kdo zabil Elekromobil“ a „Pomsta elektromobilu“. Tam to člověk vše pochopí.

Jolinar_cz
Jolinar_cz

vynalezce Nikl-metal-hyDridove baterie, prosim opravte si ten nazev…
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nikl-metal_hydridov%C3%BD_akumul%C3%A1tor

Opel: v roce 2020 uvedeme plně elektrickou Corsu

Opel: v roce 2020 uvedeme plně elektrickou Corsu

16. 2. 2018  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Šéf automobilky Opel Michael Lohscheller oznámil, že příští generace Opelu (Vauxhallu) Corsa bude od roku 2019 vyráběn výhradně ve španělské…

Design elektrických vozů Volkswagen: inspirováno Applem

Design elektrických vozů Volkswagen: inspirováno Applem

16. 2. 2018  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Šéf designu společnosti Volkswagen Klaus Bischoff řekl, že při navrhování svých budoucích elektromobilů se automobilka inspiruje přístupem Applu. Podle Bischoffa je…

Tesla vyrobila přes 300 000 elektromobilů za necelých 6 let

Tesla vyrobila přes 300 000 elektromobilů za necelých 6 let

15. 2. 2018  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Automobilka Tesla se pochlubila, že za celou svou historii dokázala ve svých továrnách vyprodukovat již 300 000 elektromobilů. Počty prodaných…

Mobilní zobrazení