ElektrickéVozy.cz

Zemřel Stanford Ovshinsky – vynálezce nikl-metal hydridové baterie

  |  2 komentáře  |  autor:

Ve věku 89 let zemřel 17. října v důsledku rakoviny Stanford Robert Ovshinsky. Je to vynálezce nikl-metal hydridové baterie, která je široce používaná v hybridních a elektrických vozech. Zároveň je Stanford Ovshinsky prvním člověkem, o kterém se dozvíte v našem připravovaném seriálu osobností ze světa elektromobilů.

Ovshinsky se narodil 24. listopadu roku 1922. Byl to americký vynálezce a vědec a na svém kontě má přes 400 patentů. Velmi obdivuhodné je to, že nenastoupil nikdy na vysokou školu. Časopis Economics o něm psal jako o „Edisonovi naší doby“ a časopis Plenty ho dokonce s Edisonem porovnával.

Jeho vynálezy přispěly k rozvoji celé řadě výrobků. Nejsou to jen elektromobily, ale také digitální fotoaparáty, notebooky, mobily, ploché displeje, přepisovatelné CD disky, nebo solární panely. Jeho firma s názvem Energy Conversion Laboratories (později Energy Conversion Devices – zařízení na přeměnu energie), kterou založil s manželkou Iris v roce 1960, byla v roce 2007 zařazena do top 20 nejzelenějších firem na světě.

Narodil a vyrůstal v Akronu, Ohiu. Důležitý krok nastal až v roce 1951, kdy se přestěhoval do Detroidu. Zde pracoval jako ředitel výzkumu ve společnosti Hupp Motor. Vynalezl zde elektrický posilovač řízení, avšak prezident společnosti Hupp byl proti dohodě s General Motors k využití produktu, takže z toho sešlo. Poté však společně se svým mladším bratrem Herbem založili malou společnost, pojmenovanou General Automation. Zde Stanford pokračoval ve výzkumu inteligentních strojů a začal pracovat na vývoji a výzkumu nejrůznějších energetických a informačních technologií.

V roce 1960 pak založil se svou novou ženou Iris (vzal si ji nedlouho po rozvodu s  Normou Rifkin) již zmíněnou firmu ECD. Zde se snažil prostřednictvím vynálezů a vývoje vyřešit základní sociální problémy – znečištění, změny klimatu a války o ropu. Jeho manželka Iris byla velmi vzdělaná, měla bakalářský stupeň v zoologii, magisterský v biologii a doktoranský v biochemii. Jejich práce zde se stala základem pro vynález přepisovatelných CD a DVD disků. Společnost nadále pracovala na vývoji baterií, solárních článků, pamětí a téměř každý vydělaný cent byl opět investován do nejrůznějších odvětví, například plochý displej z tekutých krystalů.

V roce 2006 jeho maželka Iris zemřela. Byla nejen jeho ženou, ale i partnerem a to po téměř 50 let. O rok později odešel Stan z ECD a založil společně s Rosou Youngovou, kterou si později vzal novou společnost – Ovshinsky Innovation LLC a zde pokračoval ve své práci v oblasti energie a informatiky. V současné době se Ovshinsky Innovation zaměřuje na nový druh tzv. fotovoltaických elektráren a snížení jejich nákladů na zdrojr energie tak, aby byly nižší, než například uhlí. Zároveň by tato realizace pomohla realizovat jeho dlouhodobý cíl, aby se fosilní paliva stala „zastaralými“ a dala se přednost alternativám, které by navíc vytvořily nová pracovní místa.

Díky svým vynálezům a inovacím v oblasti baterií, solárních panelů, digitálních pamětí, médií a jeho více než 400 patentům byl srovnáván s Edisonem, díky svým nezávislým a radikálním příspěvkům do vědy s Einsteinem. V oblasti fosilních paliv se na něj díky jeho práci obrací spousta spisovatelů a vědců jako na nejvýznamějšího světového vizionáře moderní doby.

Zemřel, jak už bylo řečeno, 17. října 2012 ve věku 89 let, na rakovinu prostaty v Michiganu.

via: greenautoblog.com

ČLÁNKY:
Test: Toyota Prius Plug-in Hybrid (2017) je králem všech hybridů

Test: Toyota Prius Plug-in Hybrid (2017) je králem všech hybridů

2. 10. 2017  |    |  2 komentáře

Prius zůstává ikonickým a tak trochu futuristickým vozem i v roce 2017, tedy 20 let od prvního sériově vyráběného hybridního…

Wozniak: příští velká věc přijde od Tesly, ne od Applu

Wozniak: příští velká věc přijde od Tesly, ne od Applu

24. 9. 2017  |    |  diskuze (0)

Spoluzakladatel Applu Steve Wozniak by o inovacích mohl něco vědět. A něco by mohl vědět také o inovátorech. Nedávno se…

Richard Hammond boural jedním z nejdražších elektromobilů

Richard Hammond boural jedním z nejdražších elektromobilů

3. 9. 2017  |    |  diskuze (0)

Richard Hammond je v partě současných moderátorů pořadu The Grand Tour (a bývalých moderátorů Top Gearu) považován za „toho třetího“. Je…

Mobilní zobrazení