Velká Británie inspiruje ostatní. Uzavřela poslední uhelnou elektrárnu

Diana Křížová
Uhelná elektrárna
Uhelná elektrárna

Spojené království oficiálně uzavřelo svou poslední uhelnou elektrárnu, což představuje významný krok směrem k čisté energetice a snížení emisí uhlíku. V roce 2012 pocházelo 39 % britské elektřiny z uhlí, ale díky investicím do obnovitelných zdrojů a přísnějším pravidlům tento podíl klesl pod 2 % (2019). Uzavření elektrárny Ratcliffe-on-Soar je součástí dlouhodobého plánu vlády eliminovat spalování uhlí z výroby elektrické energie a přejít na obnovitelné zdroje.

Historie uhelné energetiky ve Velké Británii

Historie uhelné energetiky ve Spojeném království sahá až do 19. století, kdy uhlí sehrálo klíčovou roli během průmyslové revoluce. Británie se stala jedním z největších producentů a spotřebitelů uhlí na světě. Uhelné elektrárny dominovaly energetickému mixu po většinu 20. století, kdy uhlí zajišťovalo elektřinu pro průmysl i domácnosti. Nicméně od 70. let začaly růst obavy o životní prostředí a zdraví v důsledku emisí.

Přechod na obnovitelné zdroje

Spojené království se rozhodlo opustit uhlí ve prospěch čistších energetických zdrojů, jako jsou větrné a solární elektrárny. Tento přechod byl umožněn zavedením přísnějších pravidel pro uhlíkové emise a investicemi do nových technologií. Urychlení tohoto procesu vedlo k dramatickému poklesu využívání uhlí v posledním desetiletí. Přechod na větrnou a solární energii ušetřil zemi 880 milionů tun emisí a 2,9 miliardy liber.

Uzavření poslední uhelné elektrárny symbolizuje začátek nové éry energetiky ve Spojeném království. Tento krok je součástí širšího závazku dosáhnout nulových čistých emisí do roku 2050. Kromě toho přispívá ke zlepšení kvality ovzduší a snižuje zdravotní rizika spojená se znečištěním.

Státy se postupně snaží uhelné elektrárny likvidovat
Státy se postupně snaží uhelné elektrárny likvidovat

Čtěte také: Topení dřevem a uhlím vyjde pěkně draho. Od září hrozí pokuta 50 000 Kč


Budoucnost energetiky

Spojené království se zaměřuje na budování ještě větší kapacity obnovitelných zdrojů energie. Cílem je vytvořit plně dekarbonizovaný elektrický systém do roku 2035, což pomůže nejen snížit emise, ale také podpořit udržitelný ekonomický rozvoj. Uzavření poslední uhelné elektrárny v Británii je klíčovým milníkem v boji proti změně klimatu a důkazem odhodlání přejít k zelenější budoucnosti.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Diana Křížová - Redaktor

Potravinářská chemie mě naučila, jak důležité je správné složení. Teď se stejným nadšením rozkládám problémy udržitelné energie. Fascinují mě technologie, které mění svět dopravy – od elektromobilů po vodíkové palivové články. Mám ráda inovace, které dnes vypadají jako sci-fi, ale brzy budou součástí našich každodenních životů.


Komentáře


Nejnovější články