ElektrickéVozy.cz

Trendy: elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | elektromobily nebo hybridy? | autonomní auto | počet elektromobilů v ČR

V Dánsku zakážou prodej veškerých spalovacích aut

  |  32 komentářů  |  autor: Martin Skořepa

Dánská vláda přišla s radikálním plánem. Od roku 2030 zakáže prodej veškerých aut se spalovacím motorem. Chce tak naplno podpořit rozvoj elektrických vozů.

S plánem přišel dánský ministr energetiky Lars Lilleholt již minulý týden, ovšem časový plán prozradil až nyní. Následuje tak cestu další severské země Norska, které jde stejným směrem už několik let.

Takže již během 12 let by měl být kompletně ukončený prodej všech aut se spalovacím motorem, tedy s benzinem a dieselem. A během 17 let, tedy od roku 2035, by pak měla být zakázána i hybridní auta, tedy kombinující spalovací motor s elektromotorem. Poté budou muset být všechny vozy v Dánsku nejspíše plně elektrické, nebo využívat jinou formu s nulovými emisemi.

Aktuálně jsou na silnicích Dánska asi 2 miliony aut, přičemž plán Lilleholta hovoří o tom, že by chtěl na silnice dostat zhruba 1 milion elektrických vozů. To by tedy znamenalo nahradit polovinu současné flotily Dánů, již během příštích 12 let. A to nemusí být tak úplně jednoduché.

zdroj: electrive

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
20 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
27 Comment authors
hugoVladimírferdaPaulDaniel Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Petr
Petr

Lilleholte, kdyby hloupost nadnášela, tak se nad tím Dánskem budeš vznášet ne jako holubička, ale jako vznášedlo!

poku
poku

a samozřejmě jako vznášedlo plně elektrické s nulovými emisemi

Jan
Jan

Dělají největší chybu v dějinách lidstva. Oteplování Zěmě způsobují rozvodné sítě elektrického proudu svými vířivými proudy, které odtláčejí radiační pásy Zemé. Je to jako když do elektrického obvodu zařadíte kondenzátor s velkou kapacitou a v obvodu bude relativně nízké napětí Teplota slunce hraje v ohřevu Země téměř bezvýznamnou roli. Důležité jsou energetické částice sluncem vyvrhované, jež jsou sbírány radiačními pásy Země. Úbytek polárních ledovců je v přímé úměře s úbytkem ozónu. Ozón je tvořen bleskovými výboji a polární ledovce jsou také tvořeny bleskovými výboji. Jasná a prokazatelná souvislost. Znalost fyziky je zásadní. Kdo nechápe, jak blesky mohou vytvářet led? Zjednodušené… Číst vice »

ferda
ferda

Ty seš marťan nebo co? Nepatlej tady duchařinu s elektrikou, když tomu nerozumíš. A ledovcové blesky bys potřeboval do gatí mezi nohy, aby se tvé bismutové koule ohřály na teplotu magmatu.Ty mystiku geofyziku.Jde vidět, jak někoho pustí k internetu, myslí si, že je najednou chytřejší než kdejaký vědec.

Robin
Robin

Bohužel p. Lilleholt je příkladem toho, jak to vypadá, když někdo žije odtržený od reality. Snad jeho nástupce po volbách bude mít více rozumu a ponechá otázku způsobu dopravy na míře technického pokroku a nikoliv na direktivním vymezení formou zákazu do určitého datumu.

Pavel
Pavel

Kam ten svět spěje. Jsem zvědavej, jak vyřešej letadla a lodě.

Petr
Petr

Oni ještě evidentně ne, ale mi už známe: „Poručíme větru dešti“. Místo nejdříve vynalézání reálných možností dáme direktivní poručení ekonomice a vědě (větru, dešti)

Robin
Robin

Také z toho mám podobný pocit, jako Vy. Když to nepůjde přirozenou cestou, tak se to vyřeší zákazem, protože jedině „MY“ víme co je správné.
Když třeba na počátku 20.století nastupovali automobily jako dopravní prostředek, tak také nikoho nenapadlo zakazovat třeba koňské povozy, protože auta dokázala přirozenou cestou svými možnostmi dostatečně přesvědčit lidi, aby jim dali přednost – a obešlo se to bez zákazů ostatních druhů přepravy.

Mára
Mára

Všechno dobrý, ale co ta čeština?

Robin
Robin

Podle mne skýtá tento zákaz v roce 2030 velká rizika s řadou neznámých, protože nikdo dnes neví jak do té doby třeba elektromobily pokročí ve vývoji, aby svými možnostmi byly opravdu reálně lepší než třeba auta na spalovací pohon. Zatím nejsou a nikdo dnes nezaručí, že v roce 2030 budou. Myslím si, že jestli se Dánům podaří dosáhnout tohoto cíle v roce 2030, pak můžou dopadnout jako nyní v Norsku, kde jsou elektromobily masivně podporovány dotacemi, ale nedaří se stavět dostatek dobíjecích stanic, takže jsou problémy s dobíjením těchto aut. Ale to asi tamější politiky moc netrápí, protože je elektromobilů… Číst vice »

Mirek
Mirek

Ahoj Robine,
byl jsem v Norsku a neměl jsem s elektromobilem při nabíjení žádné problémy. Kde čerpáš ty informace o kterých píšeš?

Daniel
Daniel

Ahoj, jak dlouho jsi byl v Norsku Mirku??? ja tam pracuji jiz tretim rokem a Robin ma naprostou pravdu, asi jses ty co mluvi o necem o cem nema ani poneti.. Norove uz prestavaji davat tak velke dotace jako pred dvema tremi roky.. take si uvedomuji, ze kdyby splnili co rikaji, ze ani z poloviny, by nevyrobili tolik enregie na zasobeni toho vseho, a s temi stanicemi na dobijeni ma Robin take pravdu..

ferda
ferda

Vždy při velkém přechodu – změně dochází k přechodným problémům. Jste tady jak za doby cara klacka, když vozkové odmítali pekelné stroje.

majkl
majkl

tomu se rika uz demence…myslim,ze tohle jim moc neprojde.a proc by delali emisena letadla a lode..ty jsou prece nezavdny,to neni potreba ze.paka tvl.

ferda
ferda

Máš pravdu. Píšeš jak dement.Tady se mluví o autech. A komu že to neprojde?

Hyundai Kona Electric: první kilometry s SUV elektromobilem

Hyundai Kona Electric: první kilometry s SUV elektromobilem

18. 10. 2018  |  Luboš Srb  |  7 komentářů

Na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli očekávaný nový elektromobil Hyundai Kona Electric, který jednoznačně zaujme svým futuristicky laděným vzhledem…

Nejrychlejší auto jedoucí pozadu? Prvenství získal elektromobil

Nejrychlejší auto jedoucí pozadu? Prvenství získal elektromobil

18. 10. 2018  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Elektromobily na sebe strhávají čím dál tím větší pozornost. A to nejen svými neustále vylepšovanými specifikacemi a vlastnostmi, ale…

Tesla Model 3 trhá rekordy. Vyrobeno bylo již 100 000 kusů

Tesla Model 3 trhá rekordy. Vyrobeno bylo již 100 000 kusů

17. 10. 2018  |  Martin Skořepa  |  diskuze (1)

Tesla údajně překročila historický milník u svého nejnovějšího „cenově dostupnějšího“ elektromobilu Model 3. Vyrobila již 100 000 kusů. Tip: Tesla…

Mobilní zobrazení