Spalovací motory mají v Evropě nadobro skončit, neškrtnou si ani hybridy!
- V příští dekádě mají v EU skončit všechna auta se spalovacími motory
- Od roku 2035 mají být emise u nově prodaných aut nulové
- To prakticky znamená, že přežijou pouze elektromobily

Někteří to nazývají útokem na klasický automobilový průmysl, jiní zase jedinou cestou ke spáse z pohledu nějaké ekologie a zdraví. Tentokrát nebudeme citlivé téma rozebírat, ale podíváme se rovnou na to, co tvrdí nejnovější dokument od Evropské komise, který získal server Bloomberg. Zveřejněný by měl být ve středu 14. července, ale už teď je jasné, že pokud se jeho podoba výrazněji nezmění, tak půjde o něco přelomového.
V roce 2035 má nastat konec všech spalováků
Vypadá to, že EU chce od roku 2035 u nově prodávaných osobních aut zcela nulové emise, což prakticky znamená konec všech spalovacích aut, včetně hybridů i plug-in hybridů. Už dříve jsme informovali o snaze EU urychlit přechod k čisté mobilitě, když nově připravovaná norma Euro 7 má zakázat dokonce i plug-in hybridy, se kterými lze jezdit na elektřinu ze zásuvky, ale prakticky se tak spíše neděje a výsledek z pohledu emisí je přesně opačný.
Můžeme říkat, že Evropa má velmi ambiciózní cíle, ale někteří budou tvrdit, že jsou to cíle spíše nereálné a odtržené od reality. Hlavně pak automobilky, pro které to z jejich pohledu může být skoro až likvidační, protože se nedokáží přizpůsobit včas a vyrábějí produkty, na kterých prostě chtějí vydělávat, ne se starat o nějaké zájmy a zdraví svých zákazníků. Ačkoliv v posledních letech sledujeme trend, kdy se to snad konečně pomalu mění k lepšímu a automobilky jako na běžícím páse oznamují konec spalovacích aut.
Čtěte také: Víme, které automobilky končí se spalovacími motory! Je mezi nimi i ta vaše?

Emise u nových aut v Evropě mají být nulové!
Do roku 2050 chce být Evropa klimaticky neutrální, jako první kontinent na světě. Mezi lety 2030 a 2035 mají emise spadnout o 65 procent, přičemž z automobilové dopravy má klesnout podíl ze současných 10 % na všech emisích vytvořených na Starém kontinentu až na 0 % v roce 2035. To znamená jediné, a sice konec všech spalovacích aut, včetně hybridů. Ruku v ruce s tím jde povinné zvyšování podílu energie získané z obnovitelných zdrojů, kdy nový dokument tvrdí, že laťka se má zvednout ze 32 na 40 % u členských států EU.
Elektromobilita, do které patří nejen bateriové, ale i vodíkové elektromobily, má stále ještě hodně překážek a nedostatků, které brání většímu rozšíření ve společnosti. Asi nejhorší je to s počtem nejrychlejších nabíjecích stanic, které jsou potřeba na dalších trasách a pro ty, kteří nemají možnost doma či v práci. Podle nového dokumentu mají být nabíječky každých 60 kilometrů ve všech členských státech EU. Podobné je to i s vodíkovými čerpačkami, ty mají být každých 150 kilometrů.
Co si myslíte o tom, že jsou dny spalovacích motorů již nadobro sečtené, pokud jde o Evropu? Je elektromobilita něco, na co se těšíte nebo naopak čeho se bojíte?
Autor článku

Luboš píše o technologiích s důrazem na užitečnost pro čtenáře. Od roku 2007 publikoval přes 8 000 článků, začínal jako zakladatel magazínu Mobilizujeme.cz. V osobním životě sází na produkty od Applu a Tesly.
Luboš píše o technologiích s důrazem na užitečnost pro čtenáře. Od roku 2007 publikoval přes 8 000 článků, začínal jako zakladatel magazínu Mobilizujeme.cz. V osobním životě sází na produkty od Applu a Tesly.