Solární panely ve vesmíru mohou změnit celou „pozemskou“ energetiku

Matouš Vrchota
  • Perovskit je vnímaný jako zachránce solární energetiky
  • Jeho jednoduchá výroba a vysoká efektivita může změnit vnímání obnovitelné energie
  • Vývojem vesmírných panelů se věnuje mnoho specializovaných projektů
Družice s fotovoltaickými panely ve vesmíru
Družice s fotovoltaickými panely ve vesmíru

Perovskit je v poslední době na obrovském vzestupu a přisuzuje se mu velmi důležitá role u zvyšování efektivity solárních panelů. Nyní se hovoří o velkém pokroku a využití tohoto revolučního materiálu i solárních systémů používaných u vesmírných družic. Tento minerál v sobě totiž skrývá obrovský potenciál.

Drahé panely z Gallia může nahradit levný minerál

Satelity a družice pohybující se na nízkém orbitu jsou na solární energii závislé. Naprostá většina aktuálně používaných panelů je postavena na technologii arsenidu gallitého. Jejich efektivita dosahuje zhruba 30 procent, což jsou vcelku slušné hodnoty. Tyto panely vynikají vysokou odolností. Celý systém je ale vykoupen vysokou pořizovací cenou.

Cenu zvyšuje především použité gallium. Jde o raritní kov s velmi náročným procesem zpracování. Právě v tomto směru má perovskit mnoho co nabídnout. Práce s ním je výrazně levnější, lze jej použít i na flexibilnějších podkladech a především vyniká výbornou efektivitou. V produkčním nasazení zbývá vyřešit stabilitu a životnost perovskitového solárního článku. Na této části aktuálně pracuje i startup projekt Merida Aerospace. Vývoj a výroba se má zaměřit primárně na použití ve vesmíru.

Perovskit
Perovskit

Čtěte také: Padl rekord. Vědci z Oxfordu vyvinuli solární panel s nejvyšší účinností


Perovskit se umí sám zregenerovat

Revoluční solární panely již prošly desetiměsíčním testem na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Potvrdila se vysoká odolnosti vůči radiaci, nepříznivým teplotám, i zvýšená schopnost práce se solárními paprsky. Mezi vedlejšími efekty se potvrdila i schopnost obnovy jednotlivých článků a jednotek. Mnoho z těchto aspektů přitom bylo považováno za nedosažitelné a bylo na ně nahlíženo s velkým odstupem a despektem.

Schopnost vlastní opravy a regenerace perovskitu byla poprvé potvrzena vědci z australské Univerzity v Sydney. Pro zvýšení ochrany panelů v nehostinném vesmíru lze podle poznatků výzkumníků z Národní laboratoře pro obnovitelnou energetiku v USA přidat velmi tenký povlak ze směsi oxidu křemičitého. Díky tomuto ochrannému filmu má být panel mnohonásobně chráněn vůči kontaktům s vesmírným odpadem.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Matouš Vrchota - Redaktor

Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.


Komentáře


Nejnovější články