Quasar je nejefektivnější solární elektromobil na světě. Navíc pochází z Česka!
- Český designér odhaluje vizualizaci solárního městského elektrovozu
- Quasar zaujme několika různými nezvyklostmi
- Co všechno elektromobil nabízí?

Český designér Tomáš Sarnovsky představil unikátní elektromobil poháněný sluncem. Dvoumístné vozidlo nese jméno Quasar, přičemž zatím je ve stádiu „digitálního prototypu“. Kromě renderu tedy zatím není k dispozici nic hmatatelného, ovšem projekt je i tak velmi zajímavý. Pojďme si ho tedy představit.
Quasar — Další solární elektromobil?
Elektromobil Quasar se pyšní hned několika prvky, díky kterému se z něj stává celosvětový unikát. Drží si například celosvětově první místo jakožto vozidlo s největší využitelnou plochu solárních panelů v poměru k jeho půdorysu. Kromě toho zaujme i svou karoserií, která je za pomocí vakuového tvarování vyráběna z jednoho kusu polykarbonátu.
Solární panely, kterými je elektrovůz osazen, zabírají plochu 2,5 m². Díky tomu by mohl maličký elektromobil během slunného dne získat 5 až 6 kWh navíc. To by pak mělo bohatě vystačit na dojezd zhruba 50 – 60 km, a tudíž by se městský elektromobil nemusel během léta hypoteticky vůbec nabíjet.

Čtěte také: IKEA spustila prodej solárních panelů, s instalací pomohou zkušení odborníci
Malý, ale šikovný
Elektrovůz podporuje implementaci dvou druhů baterií. První varianta počítá s bateriemi izraelské společnosti REE, které nabízí kapacitu 15 kWh. Od této firmy má vůz i elektromotor o výkonu 20 kW. Druhý druh baterií je však zajímavější, protože pochází od taiwanského výrobce elektrických motorek Gogoro. Tyto baterie jsou totiž lehce vyměnitelné, na druhou stranu zase nabízí o něco menší kapacitu, konkrétně jde o 10,4 kWh.
Projekt je prozatím ve stavu představení digitálního prototypu, tudíž nikde nehledejte žádný opravdový hmatatelný kousek. To by se ale mohlo změnit, pokud se autorovi podaří sehnat investice. Jejich výše má být navíc nižší díky nízkonákladové výrobě elektromobilu, která spoléhá na 3D tisk a podobné metody.