Kvůli fosilním palivům umírá více lidí než na kouření
Studie z časopisu European Heart Journal upozorňuje na nebezpečí expozice znečištěnému ovzduší. Ta je podle nejnovějšího průzkumu pro zdraví daleko více alarmující než kouření.
V časopise uveřejněná studie totiž zjistila, že ročně kvůli expozici znečištěnému ovzduší zemře daleko více lidí, než zemře aktivních kuřáků. Průzkum, který stavěl své šetření na expozici malým znečišťujícím částicím a jejich škodlivosti a vlivu na mortalitu, pádně argumentuje velmi hrozivými čísly. V roce 2015 si smrt kvůli špatnému ovzduší vyžádala 8,79 milionů životů po celém světě, kdežto kvůli závislosti na tabáku ročně zemře „pouze“ 7,2 milionů kuřáků. Je tedy zcela jasné, že studie vyhodnotila znečištěné ovzduší jako daleko větší rizikový faktor.
Za vším stojí fosilní paliva
Studie konstatuje, že jemné částice, které znečišťují životní prostředí, pochází především ze spalování fosilních paliv a biomasy. Se zdvižením ukazováčkem proto apeluje na nutnost se od fosilních paliv postupně distancovat. Pokud by se totiž emise podařilo znatelně snížit, předešlo by se v Evropě zhruba 434 000 zbytečným úmrtím (ročně kvůli špatnému ovzduší v Evropě zemře 790 000 lidí).
„Přechod z fosilních paliv na obnovitelné zdroje energie je vysoce efektivním zásahem do podpory zdraví. Už jenom v Evropě by se míra úmrtnosti snížila o 55 procent – a to je opravdu obrovský velký přínos pro oblast zdravotnictví. Stojí proto za to postupně emise oxidu uhličitého snižovat,“ uvádí studie.
Tip: Elektromobily jsou čistší než spalovací auta, potvrdila studie
Americká „rasová mezera“
Na podobné téma byla také vypracována další zajímavá studie, která se především zaobírá odpovědností za znečištění. Výzkumníci již po desetiletí tuší, že expozice znečištěnému ovzduší, které neblaze působí na zdraví člověka, není zcela rovnoměrně rozloženo. Především ve Spojených státech čelí menšiny a komunity s nízkými příjmy výrazně vyššímu stupni znečištění ovzduší než bohatší komunity bílé rasy.
A právě na tento fakt se zaměřila Národní akademie věd Spojených států amerických, která si kladla za cíl takovou nesrovnalost vědecky posoudit. Akademií zhotovená studie vyústila ve vypracování metodiky, která zohledňovala potřebu zboží a služeb v USA a porovnala ji s rasou. A výsledek je prostý – zatímco Američané bílé rasy svými spotřebitelskými zvyky jsou více odpovědní za znečištěné ovzduší, etnické menšiny pak hlavně trpí následky. Výzkum tak potvrdil, že ti, kteří jsou nejméně schopni se zabývat se životním prostředím, jsou následně zasaženi úplně nejvíce.
Zdroj: Electrek