Počasí, hadi, nebo i hloupost lidí. Co všechno způsobuje výpadky elektřiny?
- Výpadek elektrického proudu může být frustrující
- Porozumění příčinám nám pomůže se s nimi lépe vypořádat
- Důležité je zachovat rozvahu

Naše civilizace se stala závislou na elektřině. Můžete tvrdit, že vy zas až tak závislí nejste, ale zkuste se zamyslet nad tím, co vše ve vaší domácnosti funguje na elektřinu. Každý výpadek proudu tak do značné míry narušuje naše každodenní rutiny. Prvním krokem by vždy mělo být zjištění, zda se týká pouze mé domácnosti nebo jestli se jedná o větší problém. Pokud je tma, tak obvykle stačí se podívat z okna, zda se v okolních domech a ulicích svítí nebo ne. Porozumění nejčastějším příčinám plánovaných i neplánovaných výpadků je tak pro nás rozhodující pro to, abyste situaci efektivně zvládli.
Vnější a vnitřní příčiny
Mezi nejčastější příčiny domácího výpadku proudu patří vypadlé pojistky. Když spotřebič nebo elektrický přístroj způsobí anomálii, bezpečnostní prvky v pojistkové skříni přeruší napájení. K obnovení napájení stačí znovu zapnout pojistky. Je však nezbytné identifikovat příčinu, která situaci způsobila, abychom předešli opakování výpadku. Příčinou však může být i nadužívání prodlužovaček a přetěžování zásuvek velkým množství připojených zařízení. Může však být i vadný jistič, který se může vypínat častěji, než je nutné, už je vhodné kontaktovat profesionálního elektrikáře.
V případě vnějších příčin už rychlost obnovení dodávek elektřiny jen těžko ovlivníte. Možných příčin neplánovaných výpadků přitom může být celá řada. Nejčastěji se jedná o nepříznivé počasí. Údery blesku či spadlé stromy v důsledku silného větru mohou narušit elektrické vedení, což může vést k rozsáhlým výpadkům elektrického vedení.
Mezi méně časté příčiny pak patří například nehody vozidel, které při nárazu do sloupu elektrického vedení nebo jiného elektrického zařízení mohou způsobit výpadek proudu v okolí. Během období vysoké poptávky po elektřině, jako jsou vlny veder, může dojít k přetížení elektrické sítě, což vede k výpadku. Mezi méně časté příčiny jsou pak zvířata. Zejména hlodavci a hadi mohou způsobit v elektrickém zařízení jeho zkrat a tím následný výpadek.

Čtěte také: Výstavba solárních elektráren na vzestupu. Stát vloni přispěl 24 miliard korun
Co dělat během výpadku proudu?
Hlavním pravidlem během výpadku elektřiny je zachovat klid. Na prvním místě by měla být vždy bezpečnost všech členů domácnosti. Místo svíček používejte spíše baterky a světla na baterie, abyste minimalizovali riziko požáru. Chladničku a mrazničku zbytečně neotvírejte, abyste uchovali v chladu potraviny podléhající zkáze. Po obnovení napájení zkontrolujte jejich stav, předtím, než je budete chtít konzumovat.
Neméně důležité je zůstat informováni. Podívejte se na webové stránky nebo sociální sítě svého dodavatele elektřiny, kde najdete aktuální informace o aktuálním výpadku. Většinou je zde uvedena odhadovaná doba obnovení a další důležité informace. Může se také stát, že se jedná o plánované přerušení z důvodu prací na distribuční síti. Svého poskytovatele elektřiny požádejte o pomoc také v případě, že vy nebo někdo z členů vaší domácnosti spoléhá na zařízení na podpory života. V takových situacích byste však vždy měli mít k dispozici záložní zdroj energie.
Autor článku

Profesně i soukromě se dlouhá léta zajímám o moderní technologie všeho druhu, od mobilních telefonů až po elektromobily. Ve volném čase se věnuji především fotografováním, nepohrdnu dobrým filmem a knihou nebo jezdím na elektrokole.
Profesně i soukromě se dlouhá léta zajímám o moderní technologie všeho druhu, od mobilních telefonů až po elektromobily. Ve volném čase se věnuji především fotografováním, nepohrdnu dobrým filmem a knihou nebo jezdím na elektrokole.