Elektrickevozy.cz

Trendy: hledáme redaktory | ankety Elektrickevozy.cz | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů roku 2020

Názor: 4 elektrické vozy, které změní svět jednou provždy

  |  Luboš Srb  |  16 komentářů

Elektromobilová revoluce již odstartovala. Nicméně největší vlna, která změní svět jednou provždy, nás v příštích pár letech teprve čeká.

Dnešní elektrické vozy ujedou klidně i 400-500 km na jedno nabití, nabijou se na dalších pár stovek kilometrů za několik desítek minut, a o výkon či moderní vychytávky v jejich případě rozhodně není nouze.

Škarohlíd by ovšem mohl správně dodat, že jsou stále příliš drahé a ve srovnání s konvenčními auty v některých ohledech stále ještě zaostávají. V příštích pár letech však i tyto nedostatky budou smazány.

Vybral jsem 4 elektrické vozy, které by podlě mě měly svět z různých důvodů změnit jednou provždy. Jde jednak o cenově dostupnější elektromobily, ale také naopak o ty nejdražší superluxusní a supermoderní auta.

Také raději dodávám, že elektromobily tady nejsou od toho, aby nahradily veškerá současná auta – čehož se mnozí zastánci konvenčních kousků obávají – ale mají být v některých případech chytrou alternativou.

Tesla Model 3

Tesla chce změnit celý automobilový průmysl, a tak vedle svých luxusních drahých kousků Model S a X vyrábí také cenově dostupnější Model 3. Nicméně ve slibované základní variantě, která má vyjít jen na 35 tisíc dolarů (cca 800 tisíc korun), se na trhu objeví až v příštím roce. Zatím produkuje pouze vybavenější a dražší varianty tohoto elektromobilu, a tak si zatím na slibovanou cenovou revoluci americké automobilky musíme počkat.

Pak to ovšem může stát za to – vždyť Tesla Model 3 patří mezi nejbezpečnější auta na trhu, má také moderní výbavu využívající obrovský tablet a internetové konektivity, dále dokáže zrychlit z nuly na 100 km/hod již za 3,5 vteřiny, maximální rychlost dosahuje až 250 km/hod, a s 50kWh baterií právě u cenově nejdostupnější varianty bude dojezd přes 350 km. Pro rychlé dobití poslouží rychlonabíječky, se kterými stačí jen pár desítek minut.

Volkswagen I.D. Concept

Dalším kouskem je Volkswagen I.D. Concept přezdívaný Volkswagen Neo, tedy zatím ještě koncepční verze elektromobilu, který bude chtít navázet na veleúspěšný model Golf a využije k tomu právě startující elektromobilovou vlnu.

Koncept elektromobilu pochází již z roku 2016, přičemž produkce má být zahájena v roce 2020. Půjde o první masově vyráběný elektromobil od Volkswagenu. Po experimentech zejména s elektrickým e-Golfem nyní výrobce plně elektrické auto staví úplně od samotných základů, s ohledem na přednosti, ale i slabiny elektromobilů.

Velmi lákavý má být dojezd přes 400 km na jedno nabití, což obstará 60kWh baterie. O výkon by nemělo být nouze, koneckonců jako u žádného z novodobých elektromobilů. A o nabíjení by se měla postarat rychlonabíječka. Na další informace si budeme muset počkat. Předpokládaná cena 30 tisíc dolarů (680 tisíc korun) však naznačuje, že by mohlo jít o velký prodejní hit.

Porsche Taycan

O výraznou propagaci elektrických vozů se ovšem ve velkém měřítku postará i německé Porsche se svým sportovním elektromobilem Taycan, dříve označovaným jako Mission E. Bezesporu půjde o největší konkurenci pro Teslu, kterou v segmentu luxusních elektromobilů zatím nikdo pořádně neohrožoval.

Troufám si říct, že právě elektrické Porsche Taycan přesvědčí mnohé zaryté odpůrce, že elektřina v autech není sprosté slovo. Ba naopak, že jde o cestu vstříc budoucnosti.

Porsche bude mít výkon přes 600 koní (440 kW), přičemž díky větší 100kWh baterii ujede na jedno nabití téměř 500 km. Co však bude nevídané, je brutálně rychlé nabíjení – se speciální 350kW nabíječkou, které již automobilka staví po Spojených státech, ale i v Evropě, stačí jen 15 minut, abyste získali dojezd až 400 km.

Porsche Taycan dorazí na trh od roku 2019, a to za cenu 80 tisíc dolarů (1,8 milionů korun).

Tesla Roadster

A ve výběru samozřejmě nemůže chybět ani druhá generace elektromobilu, který to vše již před 10 lety odstartoval.

„Smyslem, proč toto auto děláme, je dát rozhodující úder benzinovým autům. Řídit spalovací sporťák bude v porovnání s tímto autem jako projížďka předpotopním autem.“

Nejnovější elektromobil Tesla Roadster se jeví jako z říše snů – dokáže zrychlit z 0 na 100 km/hod pod 2 vteřiny, čímž překonává všechna sériově vyráběná auta na světě. Umí jet rychlostí přes 400 km/hod a dojezd s 200 kWh baterií dosahuje neskutečných 1 000 km. Disponuje ultravýkonnou pohonou jednotkou skládající se rovnou z trojice elektromotorů, přičemž jeden je vepředu a dva vzadu, s celkovým točivým momentem 10 000 Nm.

Tesla Roadster je pořádné elektrické žihadlo, o kterém někteří pochybují, zdali je něco takového vůbec možné se současnými technologiemi vyrobit. Musk aspol však slibují tento model již na rok 2020. Do té doby musejí zájemci sehnat jen 200 tisíc dolarů (4,5 milionů korun), což je cena za nejspíše nejpokročilejší a nejambizióznější elektromobil na světě, který může psát dějiny.

Souhlasíte s výběrem elektromobilů, které by mohly změnit svět? Nebo byste výběr rozšířili o další kousky? Podělte se s ostatními v naší diskuzi pod článkem.

ŠTÍTKY:, , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
11 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
PavelOpravnaABClemplRadovanJiří Recent comment authors
  Přihlásit k odběru  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Alien5
Alien5

Opel amper, hyundai kona electric, 2 gen egolf.ioniq elektrik. A dalsi pribudou od ruznych automobilek..

Tom
Tom

Nabíječka 350 kW ne kWh :)

robin
robin

Když se v článku dívám na nabídku uvedených vozidel, tak problém proč nejsou elektromobily zatím příliš rozšířené, bude také v tom, že často jde o sportovní vozy (Tesla Roadster, Porsche Taycan), což nejsou typy aut, které si koupí běžná rodina se dvěma dětmi nebo penzisté, aby s ním jezdili třeba na nákupy, na chalupu či chatu nebo na dovolenou. Takové asi moc neohromí rozjezd z 0 na 100 km/h za dvě sekundy a podobné věci. Bude je zajímat jak velký prostor bude vzadu třeba na autosedačku, velikost kufru kvůli nákupům atd. Troufám si tvrdit, že na tyto skupiny asi tvůrci… Číst vice »

Rudy Roedling
Rudy Roedling

VW Neo za 680 000? Beru!

Stichi
Stichi

No a co nejprodávanější elektromobil na světě Nissan Leaf?
ten začína s cenou na 900tis Kč s DPH

Mobilní zobrazení