Honda do tří let představí pořádnou nálož elektromotorek. Cíle společnosti míří vysoko

Petr Bergmann
  • Největší prodejce motorek na světě přechází na elektřinu
  • Honda chce do roku 2025 představit nejméně 10 elektromotorek
  • Společnost také experimentuje s různými typy paliv
Motocykly Honda FUN
Motocykly Honda FUN

Jedna z největších motocyklových značek, firma Honda, oznámila, že během příštích tří let uvede na světové trhy nejméně 10 nových elektrických modelů jako součást širší strategie stát se do roku 2040 uhlíkově neutrální.

Honda má před sebou nelehký úkol

Výrobce zatím nezveřejnil žádné podrobnosti o konkrétních modelech, ale uvedl, že cílem je dosáhnout ročního prodeje 1 milionu kusů během příštích 5 let a 3,5 milionů kusů (tedy přibližně 15 % z celkových prodejů) od roku 2030. O záměrech japonské značky informoval server The Verge.

Honda je považována za největší motocyklovou společnost na světě, která od svého založení prodala víc než 300 milionů motocyklů. Vzhledem k velikosti firmy lze očekávat, že přechod na elektrickou mobilitu nebude pro značku snadný.

Elektromotorka Honda
Elektromotorka Honda

Čtěte také: Honda přichází s revoluční tříkolkou. Takové řešení byste nečekali!


Hrozí pokles prodejů

Přechod na elektrický pohon může v blízké budoucnosti znamenat větší hmotnost motocyklů a také vyšší ceny, které mohou negativním způsobem ovlivnit prodeje. Vysoké ceny mohou být překážkou zejména pro zákazníky na rozvíjejících se trzích, kde je prodej motorek nejsilnější.

Směr, kterým se chce výrobce ubírat v budoucnu, naznačuje Honda v řadě „e: Business Bike“, která byla poprvé představena v roce 2021. Pro běžné zákazníky připravuje japonská firma dva modely, které se objeví na trzích v Asii, Evropě a Japonsku v letech 2024 až 2025. V plánu je také vývoj středních a velkých sportovních motocyklů v segmentu, který Honda nazývá „kategorie FUN“.

Skica SUV Honda Prologue
Skica SUV Honda Prologue

Čtěte také: Maskovaná Honda Prologue prozradila, kde má chystaný elektrický crossover kořeny


Honda zkouší nová paliva

Honda, která také experimentuje s různými typy paliv, oznámila, že v Indii a Brazílii představí modely, spalující flex-fuel, tedy směs benzínu a etanolu. Pro Indii Honda připravuje projekt sdílení baterií pro elektrická tříkolová taxi – tzv. rikši.

Pokud jde o elektromobilitu, Honda se zajímá nejen o motocykly. Automobilka nedávno představila své první plně elektrické SUV s dlouhým dojezdem Prologue, které se začne prodávat v roce 2024. Do roku 2030 chce mít Honda na trhu 30 modelů s hybridním nebo plně elektrickým pohonem.

Tisková konference společnosti Honda


Autor článku

Petr Bergmann - Redaktor

Petr má rád všechny nové technologie, nejvíc ty spojené s cestováním, výkonem a rychlostí. Baví ho, když v nich nechybí špetka adrenalinu. Sleduje novinky, které posouvají zážitky z pohybu.


Komentáře


Nejnovější články