Elektrickevozy.cz

Trendy: ankety Elektrickevozy.cz | koronavirus | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů pro rok 2020

U nové Tesly je nejnižší pravděpodobnost zranění v autě

  |  Luboš Srb  |  diskuze

Tesla si zakládá na tom, aby její elektromobily patřily mezi nejbezpečnější auta na světě. A vypadá to, že se ji to vskutku daří.

Tip: Rozhovor: Alza věří elektroautům, ale varuje před nebezpečím

Elektromobily od Tesly dosahují v různých bezpečnostních testech plného možného hodnocení, což ovšem ještě není ukazatel toho, že by byly lepší než mnoho jiných taktéž maximálně možně dobře ohodnocených automobilů.

Se zajímavým žebříčkem nyní přišla americká vládní agentura NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration), která se zabývá bezpečností na silnicích. Podle jejího zjištění se na prvních třech místech v žebříčku s pravděpodobností co nejmenšího rizika zranění v autech umístily elektromobily Tesla. A překvapivě zvítězil nejnovější Model 3, následovaný Modelem S a Modelem X. U ostatních aut je riziko zranění při nehodách vyšší.

Tesla svou dominanci na poli bezpečnosti zdůvodňuje následovně. “Kromě rozložení hmotnosti téměř 50/50 byl nový elektromobil Tesla Model 3 navržen také s extrémně nízkým polárním momentem setrvačnosti, což znamená, že jeho nejtěžší součásti jsou umístěny blíže těžišti vozidla. Ačkoli Model 3 nemá žádný spalovací motor, jeho výkon je podobný tomu, co je popsáno jako “střední motor”, díky své soustředěné baterii (nejtěžší součást automobilu) a skutečnosti, že zadní motor Modelu 3 je umístěn mírně vpředu zadní nápravy spíše než za ní. Tato architektura nejen přispívá k celkové agilitě a manipulaci s vozidlem, ale také zlepšuje schopnost řízení stability minimalizací rotační kinetické energie.”

Pokud jde nikoliv o dopravní nehody, ale například o tolikrát propírané téma vznícení baterií u elektromobilů, i zde statistika mluví jasně ve prospěch elektrických vozů. Podle čísel Tesly je pravděpodobnost požárů u jejích elektromobilů 10x menší, než u automobilů se spalovacím pohonem. Případy, kdy začnou auta hořet, se však dějí u aut se všemi možnými pohony. Většinou je to ovšem kvůli mechanickému poškození, tedy při bouračce. Média nicméně často věnují více pozornosti právě elektromobilům a jejich incidentům, protože je to něco nového a úžasného, což pak může vyznít, že k těmto případům dochází častěji právě u elektrických vozů. Statistika však mluví opačně.

ŠTÍTKY:, , , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
  Přihlásit k odběru  
Upozornit na
Mobilní zobrazení