Neriskujte zdraví, ani pokutu. Jak převážet lyže, či snowboard v autě?

Martin Skořepa
  • Převážení věcí v autě má svá pravidla
  • Obzvláště pozor byste si měli dávat v zimě, kdy hrozí vyšší riziko nehody
  • Jak správně vozit v automobilu například lyže, snowboard, nebo něco jiného? 
Tesla Model X, jízda s elektromobilem v zimě
Tesla Model X, jízda s elektromobilem v zimě

Pokud se chystáte na hory, je dobré vědět, jak správně a bezpečně poskládat lyže, snowboard a veškeré další vybavení do auta. Možností je hned několik. Liší se však tím, na kolik vás přijdou a jak velké riziko představují, ať už jde o vaše zdraví nebo udělení pokuty policií.

Proč si dávat (ještě) větší pozor v zimě?

Co byste měli mít na mysli, tak že v zimních obdobích je řízení obecně náročnější a například na sněhu je riziko dopravní nehody zhruba 6× vyšší než v letních podmínkách. Pokud vám tedy záleží nejen na vlastní bezpečností, ale také zdraví ostatních členů posádky a dalších účastníků silničního provozu, neměli byste převážení věcí (lyží, snowboardu, apod.) podceňovat.

Kde tedy začít? Rozhodně u toho, že všechny věci v autě by měly být ideálně dostatečně připevněny, aby nemohly ve voze cestovat, když projedete zatáčkou, ale ani kdyby došlo k tomu nejhoršímu a s autem jste nabourali. V takovém případě se promění například dvoukilová věc klidně na 70kg závaží, které může způsobit hrozné škody na zdraví.

Střešní box značky Thule
Střešní box značky Thule

Čtěte také: Těchto 10 věcí vozte v autě, ačkoliv nejsou součástí povinné výbavy


Kam dávat věci jako lyže, snowboard, apod. v autě?

Člověka může napadnout, že po sklopení zadních sedaček získáte ve voze více prostoru a například lyže nebo snowboard můžete snadno prostrčit středovým průlezem v opěradlech. Jenže tohle řešení je nejen nejlevnější, ale současně nejvíce nebezpečné. Pokud už tak učiníte, tak alespoň všechny věci dostatečně připoutejte, či přivažte, aby nemohly způsobit škodu na majetku, či zdraví.

Právě z tohoto důvodu je nejlepší možností pořízení střešního boxu (kam se vejdou lyže, ale třeba i pouzdro s helmou či botami, přičemž největší váha by měla být uprostřed kvůli těžišti – pozn. redakce), či střešního nosiče (existuje nejen ten nejznámější na kola, ale také verze vhodná pro lyže, či snowboard – pozn. redakce). Většinou vás vyjde na 5-15 tisíc, přitom tím nebudete riskovat nejen zdraví, ale ani pokutu.

V některých evropských zemích vám hrozí poměrně tučná pokuta za volně položenou zimní výbavu (ale i jiné nebezpečné věci) v interiéru auta. Například v Itálii můžete dostat pokutu v přepočtu až 9 tisíc, v Rakousku dokonce až 12 tisíc korun. A to už se vám vyplatí raději rovnou pořídit právě střešní nosič, aniž byste cokoliv riskovali. V Česku je pokuta až 2 tisíce korun, samozřejmě s ohledem na to, jak nebezpečný náklad vezete a co může způsobit za katastrofu.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Martin Skořepa - Redaktor

Odjakživa fandím pokroku technologií, nejen ve světě mobilních zařízení a automobilů. Bez chytrých a užitečných inovací je život jako bez vína, žen, nebo vy víte čeho.


Komentáře


Nejnovější články