Je čištění vody klíčem k ekologičtějším elektromobilům?
Elektromobily nejsou zase tak ekologické, jak by se na první pohled mohlo zdát. A nulové emise jsou mýtus.
Ano, samozřejmě, ve městech auta na elektriku kvůli emisím smysl dávají, ale celkově je jedno, jestli máte výfuk přímo na autě nebo na elektrárně v Tušimicích. Každopádně jsou tu ale i jiná rizika EV pro přírodu. Ta souvisejí hlavně s bateriemi a drahými kovy, které je pro ně třeba (neekologicky) těžit.
Zásadním prvkem pro dnešní baterie nejen do aut je lithium. Jeho těžba se rozhodně neobejde bez problémů – spotřebuje spoustu vody a do přírody se při ní dostávají chemikálie, které jsou navíc silně neefektivní.
Jenže vědci teď přišli na nový způsob, jak lithium těžit. Spočívá ve filtrování lithia z pročišťované vody. Zdá se to být jako win-win situace: špinavou vodu vyčistíte, vrátíte do přírody (nebo ji použijete jako užitkovou či dokonce pitnou) a mezitím se vám na filtrech usadí nejen nečistoty, ale právě i lithium. Technika navrhnutá primárně pro odsolování moří spočívá ve využití kovově-organických struktur (struktur připomínajících houby, s velkými plochami povrchu) s póry o velikosti pod jeden nanometr pro zachycení iontů lithia.
Pokud by se nová metoda prosadila (a neměla by jiné, nechtěné dopady na životní prostředí), pak by se jednalo o vpravdě revoluční postup, který by vymýtil jeden z nešvarů elektrifikace dopravy. I když o recyklaci drahých kovů z degradujících baterií se zatím nebavíme…
Zdroj: Engadget