ElektrickeVozy.cz

Trendy: elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | elektromobily nebo hybridy? | autonomní auto | počet elektromobilů v ČR

WiTricity: bezdrátové nabíjení elektromobilů

  |  komentovat  |  autor: Luděk Srb

WiTricity je koncept, jehož cílem je vytvořit bezdrátový systém nabíjení pro elektrická vozidla. Několik firem – IHI Corporation, WiTricity Corporation of Watertown, MA  a s podporou Toyoty se spojily a dohodly na spolupráci na vývoji bezdrátových systémů pro dobíjení a výběr poplatků elektrických vozidel.

IHI – je jedním z největších výrobců průmyslových zařízení v Japonsku s dlouholetými obchodními aktivitami v oblasti elektrické energie, stavba lodí, letecký a automobilový průmysl. S více než 24.000 zaměstnanci po celém světě a přes 155 let historie, IHI automobilové zákazníky patří významné japonské automobilky Toyota a Honda.

MA – nově založená společnost, která má patentovanou technologii pro bezdrátové nabíjení na dálku. Společnost je silným lídrem v komercializaci technologie založené na magneticky rezonančním spojeni a vyvinula dokonalý bezdrátový nabíjecí systém pro elektromobily. Toto řešení zjednodušuje instalaci a údržbu tím, že odstraní těžkopádné elektrické kabely, zásuvky a spojky.

„Představte si, že zaparkujete své auto na elektrický pohon doma nebo v automatizované garáži ve městě a spustíte nabíjení včetně poplatku sám, aniž byste museli hledat nějaký nabíjecí kabel. To je budoucnost elektromobilů“, řekl jeden ze zakladatelů tohoto konceptu.

Hlavní parametry:

  • systém je schopen dodávat až 3,3 kW energie
  • přenos energie na velkou vzdálenost 20 cm ale i několik metrů
  • energetická účinnost je více než 90%
  • způsob, který je bezpečný, nezávadný a uživatelsky přátelský

Vysoká Rezonanční vazba – vysoká účinnost i na dálku

WiTricity – způsob bezdrátového přenosu energie, je vysoce účinný na vzdálenost od centimetrů až několik metrů. Definujeme účinnosti množství využitelné elektrické energie, která je k dispozici zařízení, které je napájeno, vůči množství energie, kterou je WiTricity napájeno. V mnoha aplikacích je možné získat účinnost vyšší než 90%. A WiTricity zdrojů se tím myslí přenos energie. Když zařízení napájené WiTricity již nestane odebírat energii, toto ihned přejde na úsporu energie, do stavu StandBy.

Přenos energie pomocí magnetického Near Field proniká za i kolem překážky

Magnetické pole má několik vlastností, které z něj dělají vynikající způsob předávání energie pro běžného spotřebitele, obchodní nebo průmyslové prostředí. Většina běžných stavebních materiálů a vybavení, jako je dřevo, sádra sádrokartonu, plasty, textil, sklo, cihly, beton a jsou v podstatě „transparentní“ a magnetické pole, které WiTricity technologie používá, může tak pronikat v podstatě beze ztrát.. Kromě toho u magnetické pole má schopnost „se zalomit kolem“ i menší kovové překážky, která by jinak mohla blokovat magnetické pole.

Přenos energie je bezpečný pro lidi i zvířata

WiTricity technologie je non-radiative způsob přenosu energie. Magnetická pole interagují velmi slabě s biologickými organismy, lidi i zvířata, a jsou ze zdravotního i vědeckého hlediska považována za bezpečné. Profesor Sir John Pendry z Imperial College London, světově proslulý fyzik, vysvětluje: „Tělo reaguje velmi silně na elektrické pole, což je důvod, proč si můžete vařit kuře v mikrovlnné troubě. Ale to nereaguje na magnetické pole. Pokud je nám známo tělo má téměř nulovou reakci na magnetické pole, pokud jde o množství energie pohlcené. „Důkaz bezpečnosti magnetických polí dokládá široké přijetí a zajištěná bezpečnost domácnosti u magnetické indukční varné desky.

Díky patentované konstrukci WiTricity zdroje, je elektrické pole téměř úplně absorbováno uvnitř zdroje. Tato konstrukce vede k úrovni elektrických a magnetických polí, které spadají také do regulační směrnice. Tak WiTricity technologie nijak nevyzařuje žádné rádiové frekvence, které by se střetávaly s dalšími elektronickými zařízeními, a není zdrojem elektrického a magnetického pole úrovní, která by představovala riziko pro lidi nebo zvířata.

Limity pro újmu na zdraví člověka a hodnoty magnetického pole jsou stanoveny regulačními orgány, jako FCC, ICNIRP, a jsou založeny na rozsáhlé vědecké a lékařské konsensu. WiTricity technologie je vyvíjena plně v souladu s platnými předpisy týkající se magnetické pole a elektromagnetické záření.

Škálovatelné řešení umožňuje řešení od mW až po kilowatty

WiTricity systémy budou navrženy tak, aby zvládly širokou škálu stupňů výkonu. Výhody tohoto vysoce efektivního řízení přenosu energie na dálku lze dosáhnout výkonem od mW do několika kilowattů. To předurčuje WiTricity technologii pro použití v aplikacích tak různorodých, jako je např. napájení bezdrátové myši a klávesnice (mW) až po k dobíjení elektrického vozidla (kW). WiTricity technologie pracuje v takovém režimu, že přenese jen tolik energie, kolik napájené zařízení vyžaduje.

Flexibilní geometrie umožňuje široké použití WiTricity zařízení

WiTricity technologie je navržena tak, aby mohla být snadno začleněna do široké škály produktů a systémů. Fyzika dokonalé magnetické spojky umožňuje inženýrům navrhovat WiTricity zdroje a zařízení různých tvarů a velikostí, aby odpovídaly i požadavků na balení a umístění, nikoli jen na požadavky přenosu energie v dané OEM aplikace. WiTricity bylo navrženo i tak, aby se vešlo např. do mobilního telefonu.

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
Do svých elektromobilů Tesla si teď můžete přikoupit alarm

Do svých elektromobilů Tesla si teď můžete přikoupit alarm

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

U vozidel značky Tesla ke krádežím dochází, ale zejména v USA je auto obvykle velice rychle vypátráno a navráceno…

Fotoreportáž: Nahlédněte s námi na veletrh e-Salon již dnes

Fotoreportáž: Nahlédněte s námi na veletrh e-Salon již dnes

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (1)

Veletrh e-Salon se sice v pražských Letňanech veřejnosti otevírá až zítra, tj. od pátku 16. listopadu a skončí pak…

Plně elektrické Audi e-tron: známe cenu a dostupnost v ČR

Plně elektrické Audi e-tron: známe cenu a dostupnost v ČR

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Nové plně elektrické Audi e-tron před pár hodinami zažilo svou českou premiéru na veletrhu e-SALON v pražských Letňanech. A…

Mobilní zobrazení