Elektrickevozy.cz

Trendy: hledáme redaktory | ankety Elektrickevozy.cz | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů roku 2020

V České republice by mohla stát továrna na baterie

  |  Jakub Mokříš  |  6 komentářů

Pokud průzkum oblasti v Krušných horách dopadne dobře, získá ČEZ kontrolu nad těžbou lithia. Pro naši zemi jde o jedno z největších bohatství, které má.

TIP: Čína objevila nový technologický postup, díky kterému se sníží ceny lithia

V případě, že by se začalo těžit, ČEZ by měl vybudovat v regionu továrnu na baterie. Podle mluvčího ČEZu firma těžbu lithia zvažuje a došlo k uzavření partnerství se slovenskou firmou InoBat. Ta bude stavět podobnou továrnu na Slovensku a mohla by vybudovat i tu v ČR.

Lithium je měkký a lehký kov (nejlehčí, který se na Zemi vyskytuje), je vysoce reaktivní. Jeho vlastnosti ho předurčují k použití v autobateriích, bohužel celosvětově je lithia nedostatek, Česká republika může tedy právem považovat naleziště tohoto kovu za “zlatý důl”.

ŠTÍTKY:, , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
rockAleta OceanKerosinRoman Recent comment authors
  Přihlásit k odběru  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Roman
Roman

To by mohla být trefa do černého, pokud česká firma začne z našich domácích zdrojů vyrábět baterie (nejen) pro Škodovku. Stát si přijde na své a zároveň konečná cena pro zákazníka může být výrazně nižší.

Kerosin
Kerosin

Jenže výte jak to u nás dopadá. Zisk někdo “odkloní” někam na Bahami nebo Seychely a nám zustanou jen zničené Krušné hory.

Možná je to chyba, fakt nevím, v tomhle se nevyznám, ale mě přijde lepší vaianta, než aby to těžil někdo místní, tak raději cizí společnost a ČR uhradí jen aktuální cenu za tunu surového Lithia. Bude to menší výnos, ale bez starostí a hlavně mnohem transparentnější.

Kerosin
Kerosin

S tou vzácností Lithia na světě si nejsem úplně jist. Jako svou cenu to má, ale pokud vím navzdory názvu je lithia v baterii pár procent a kde kdo hledá zpúsob jak se jej zbavit úplně, obdobně Kobaltu.
Pokud se fakt tak rozjede výroba baterií, že bude třeba i Lithium těžené oproti tomu doposud rýžovanému, tak to za pár let bude mít násobnou hodnotu. Klidně bych to tam nechal ležet pod zemi a zrát jako víno. Pokud nerozjede a nahradí jej jiný prvek tak si jen zničíme Krušné hory a nic moc z toho nebude.

Kerosin
Kerosin

Aby za pár let neměli NEZNIČENÉ Krušné hory větší cenu, než všechno lithium v nich.

rock
rock

Souhlasím. To je snad poprvé :-)

Aleta Ocean
Aleta Ocean

Krušný Hory vytěžit .stejně jsou napadený kůrovcem.Bude dřevo a baterky .Jupí

Mobilní zobrazení