Elektrickevozy.cz

Trendy: ankety Elektrickevozy.cz | koronavirus | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů pro rok 2020

Tesla zachraňuje životy

  |  Samuel Novotný  |  7 komentářů

To, že jsou automobily značky Tesla často popisována jako auta budoucnosti není žádná náhoda. Disponují totiž různými moderními systémy, které mohou řidičům dokonce zachránit krk.

Nejenže elektromobily značky Tesla dosáhly pětihvězdičkového ohodnocení v každé kategorii tzv. crash testů, ale Model 3, Model S a Model X jsou zároveň tři nejlepší auta s nejnižší pravděpodobností úrazů, které kdy NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) testovala. Už to samotné nám může překvapit, ale není to vše. Tesla má ve svých autech zabudované různé senzory a kamery, které slouží sofistikovaným systémům, díky kterým se z Tesly stává doslova jakýsi počítač na kolech.

Tesla je relativně známá tím, že má ve svých autech funkci autopilot. Sice by se mohlo zdát, že jde o autonomní řízení, ale tak to prozatím není. Autopilot je zdokonalený asistenční systém, který výrazně snižuje riziko nehod způsobené nedbalostí, anebo nepozorností řidiče. Zároveň má tento systém mnohem rychlejší reakce než člověk, takže dokáže opravdu zachránit krk.

Na přiloženém videu lze vidět, jak se Tesla Model 3  rozjíždí do křižovatky, když najednou se zleva vyřítí černé auto, které způsobí nepříjemnou kolizi. Tesla hrozbu včas odhalí, zpozorní, aktivuje systém automatických záchranných brzd, zastaví a zamezí tak možná smrtelné nehodě. To je jenom malá ochutnávka toho, jak vám může Tesla zachránit život. Toto je pouze jeden z mnoha případů, kterých každý den přibývá, což svědčí o tom, že Tesla na bezpečnosti vozidel opravdu nešetří.

Systém Autopilot dokáže číst rychlostní značky a řídit se jimi, detekovat potencionální hrozbu přední a boční kolize s jiným vozem a zabránit jí, dokáže detekovat chodce a cyklisty na vzdálenost 160 metrů, má automatické záchranné brzdy a mnohem více. Samozřejmě ne všechny tyto vychytávky jsou zadarmo, některé se musí dokoupit ve zvláštním software balíku Autopilot, anebo Full Self-Driving Capability.

Zdroj: tesla.com

ŠTÍTKY:, , , , , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
2 Comment threads
5 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
OndřejJakubJiriJakub MokříšSamuel Novotný Recent comment authors
  Přihlásit k odběru  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Vladimir
Vladimir

Porad je to jen neuhasitelny plamenomet na kolech.

Jakub Mokříš
Jakub Mokříš

Argument absolutně mimo.

Ondřej
Ondřej

Nutno podotknout, že většinu bezpečnostních asistentů, které má Tesla, má i spousta jiných nových aut. Když vezmu například faceliftovaný Superb, který stojí méně, než polovinu, co model S nebo X, a podívám se, jaké asistenty má, tak zjistím, že k Tesle nemá zas tak daleko. Má automatické nouzové brzdění, sledování jízdního pruhu, adaptivní tempomat, který zpomaluje i na základě značek a před zatáčkami a systém, který přitáhne pásy a přivře okna, pokud rozpozná riziko nehody. Samozřejmě Superb se nemůže srovnávat s Autopilotem. Nicméně co se týče bezpečnosti, alespoň teda té aktivní, tak za Teslou moc nezaostává. Taky je ale nutné… Číst vice »

Jakub
Jakub

Jenže asistent Superba se vám během toho, co auto vlastníte, neaktualizuje. Tzn. že z toho, co je teď asistent, bude jenom autonomní řízení (vime jak to ma Elon s terminy, tak je radeji odhadovat nebudu). Podstatne je, ze dochazi vylepsovani vozidla behem vlastneni, coz snad zadna jina automobilka nema… rad se budu plest, pokud mam zle info.

Ondřej
Ondřej

Máte pravdu v tom, že asistenti v Superbech a ostatně ve většině aut aktualizace nedostávají, alespoň ne tak jednoduše jako Tesla. Proto jsem taky napsal, že se s Autopilotem nemůže moc srovnávat (co se týče komfortu a aktualizací). Jsou ale některá nová auta (především vyšší třídy), která je podporují, ovšem ještě jsem neslyšel o tom, že by nějaký výrobce vypustil nějakou zásadní aktualizaci, jako je to v případě Tesly.

Mobilní zobrazení