Elektrickevozy.cz

Trendy: elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | elektromobily nebo hybridy? | TOP 10 elektromobilů pro rok 2020

Tesla si patentovala volant s dotykovým displejem a haptickou odezvou

  |  Martin Skořepa  |  1 komentář

Nejnovější patent Tesly ukazuje, že chce americká společnost zůstat technologickým lídrem v automobilovém průmyslu.

TIP: Tesla vylepšuje baterie a patenty stále zdarma sdílí se všemi

“Když jsme poprvé mluvili o dotykovém displeji, chlapi ke mně přišli a řekli, že na dodavatelském trhu pro auta nic takového není. Já jsem na to odpověděl, že vím. To proto, že to do [podělanýho] auta ještě nikdo nikdy nedal,” řekl Elon Musk, když vyráběli první Model S. Tesla už před více než 10 lety přidala do aut obrovský tablet, tedy dotykový displej pro moderní a jednoduché ovládání většiny funkcí. Způsobila tím pořádný poprask. Tentokrát se má revoluce odehrát u volantu.

Volant pro budoucnost?

Tesla už dříve uvedla, že se snaží dostat pozornost řidičů na silnici a ruce na volant. V tomto duchu ji tedy do karet hraje nový patent, kdy chce firma Elona Muska integrovat přímo do volantu dotykovým displej pro ještě jednodušší ovládání těch nejdůležitějších funkcí. Jednou z nich je i řazení.

Patentová přihláška popisuje, že by se v levé a pravé části volantu nacházely dva dotykové displeje, které by bylo možné ovládat i gesty a tím vlastně přidat spoustu rychlých možností pro různé nastavení vozu, navigace, přepínání skladeb, apod., a ve spodní části by byla náhrada za řadicí páku, kterou dnes najdeme pod volantem.

Displeje by měly mít i haptickou odezvu, tedy dokázaly by zpětně reagovat vibrací. A co je také zajímavé, tak Tesla už se ve své patentové přihlášce dokonce zmiňuje o tom, že až budou její vozy jezdit plně autonomně a řidiče už tedy nebude potřeba, aby se věnoval řízení, tak by se mělo objevit ještě více multimediálních prvků jako jsou obrazovky.

Zatím je to jen patent

Samozřejmě stejně jako v jiných případech, ani tentokrát není nikde psáno, že by měl tento vynálet někdy zamířit do výroby. Většina patentů je spíše ochranného rázu a je lepší si svůj nápad raději dříve patentovat a nevyužít, než jej přenechat jiným a pak se s nimi soudit. Nicméně Tesla se k patentům staví tak, že nechce za sebou zanechávat minové pole v podobě patentů, které by ostatní nemohli využívat, a tak je všem nabízí volně k využití.

zdroj: Electrek

ŠTÍTKY:, , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Veday Recent comment authors
  Přihlásit k odběru  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Veday
Veday

Možná by byl dobrý článek o tom, že v lednu 2020 bylo v ČR registrováno skoro 400 elektroaut, tedy více než polovina roku celého roku 2019 :) http://portal.sda-cia.cz/stat.php?m#rok=2020&mesic=1&kat=OA&vyb=pt&upr=ptznacky&obd=m&jine=false&lang=CZ&str=nova

Mobilní zobrazení