Elektrickevozy.cz

Trendy: ankety Elektrickevozy.cz | koronavirus | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů pro rok 2020

Tesla přidává chytrý omezovač zrychlení a max. rychlosti

  |  Luboš Srb  |  diskuze

Ačkoliv jsou auta s elektrickým pohonem statisticky bezpečnější, někdy se i jejich skvělé přednosti mohou obrátit proti nim, respektive jejich řidičům.

Své by o tom mohl povědět otec, jehož 18letý syn Barrett Riley zemřel před měsícem při autonehodě v elektromobilu Tesla Model S ještě s dalším stejně starým kamarádem. Mladík totiž neuzpůsobil jízdu svým schopnostem a ve vysoké rychlosti naboural do zdi, což vedlo k požáru a smrti obou mladých Američanů.

Přitom se otec původně domníval, jak pořízuje pro svého syna to nejlepší, pokud jde o bezpečnost. Vždyť statistika říká, že poměr vážných zranění u elektromobilů je nižší než u aut s konvenčním pohonem. Elektrické vozy totiž mají neuvěřitelný točivý moment motoru, díky čemuž dokážou doslova vystřelit při rozjetí či předjíždění, což zpravidla vede k tomu, že se řidiči dokážou nehodám vyhnout a skončit lépe než ostatní. Nicméně neplatí to stoprocentně – zejména když necháte elektromobil řídit někoho, kdo nemá dostatečné řidičské schopnosti a jízdu tomu neuzpůsobí.

Tesla se o případu, o kterém se samozřejmě díky spojitosti slovíček “elektromobil” a “nehoda” velice hojně mluvilo v médiích, dozvěděla. A tak vyrobila novou funkci, která by mohla podobným případům do budoucna zabránit. Jde o omezovač zrychlení a maximální rychlosti, který si může nastavit majitel vozu ať už přímo v autě (s verzí softwaru 2018.24 a vyšším), nebo na dálku přes mobilní aplikaci (verze 3.4.1 a vyšší). Může se skvěle hodit právě v takových případech, kdy necháte řídit někoho jiného, třeba mladšího nebo obecně méně zkušeného. Nastavit se dá režim výkonu a pak také omezení max. rychlosti na libovolnou hodnotu v rozmezí 80 až 145 km/hod. Navíc při dosažení maximální rychlosti přijde upozornění do aplikace majitele, což může být také šikovné.

zdroj: Electrek

ŠTÍTKY:, , , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
  Přihlásit k odběru  
Upozornit na
Mobilní zobrazení