ElektrickéVozy.cz

eTechnologie WiTricity: přenos elektrické energie a dálku

  |  komentovat  |  autor: Luděk Srb

WiTricity – složené slovo Wireless – bezdrátově, a Elektricity – elektřina. Pochopení toho, co WiTricity technologie vlastně je, (přenos elektrické energie nebo energie na dálku bez použití drátů), je jednoduché. Jak to funguje se vám pokusíme nyní jednoduše popsat.

Zmínili jsme se již o této technolgii WiTricity – ve spojení s automobilkou Toyota.

Pro pochopení o co jde, lehce popíšeme základy elektřiny a magnetismu, a propracujeme se tak do WiTricity technologie.

Elektřina: tok elektronů (proudu), přes přenašeč (drát) nebo přenos atmosférou (jako blesk). To jsou způsoby, jak energii se dostat z jednoho místa na druhé!

Pro ilustraci – magnetické pole Země

Magnetismus: základní síly přírody, který způsobuje některé druhy materiálů, které přitahují, nebo odpuzují. Permanentní magnety, jako ty, co máte například na lednici či zemského magnetického pole, jsou příklady objektů, které mají stálé magnetické pole.

Oscilující magnetické pole se mění s časem, a je generováno střídavým proudem (AC), vyzařuje pak z okolí vodiče. Síla, směr a rozsah magnetických polí jsou zobrazovány na výkresech pomocí magnetických siločar.

 

Průchod elektrického proudu I  vodičem, vede ke vzniku magnetického pole, B, které se rozprostírá kolem vodiče. Když se změní směr proudu, magnetické pole také obrací svůj směr. (modré čáry)

Elektromagnetismus: termín pro vzájemnou závislost v čase, měnit elektrická a magnetická pole. Například, oscilující magnetické pole produkuje elektrické pole a kmitání elektrického pole vytváří magnetické pole.

Magnetická indukce: smyčka nebo cívka z vodivého materiálu, jako je měď, způsobí průtokem střídavého proudu (AC),  podmínky pro vytváření nebo zachycení magnetického pole.

Pokud je vodivá smyčka je připojena ke zdroji střídavého proudu, bude generovat oscilující magnetické pole v okolí smyčky. Druhá smyčka, pokud se přiblíží, „zachytí“ nějakou část oscilujícího magnetického pole, které pak vytvoří elektrický proud v druhé cívce. Tento proud – energie – vytvořený v druhé cívce může být použit pro napájení zařízení. Tento typ přenosu elektrické energie z jedné smyčky nebo cívky do druhé, je dobře známý. Některé obyčejné příklady zařízení založených na magnetické indukci jsou elektrické transformátory a elektrické generátory.

Elektrický transformátor je zařízení, které využívá magnetické indukce k přenosu energie z primárního vinutí směrem k sekundárnímu vinutí. Používá se k „transformaci“ střídavého proudu z jednoho napětí na střídavý proud na jiné napětí.

Rezonance: Rezonance je vlastnost, která existuje v mnoha různých fyzikálních systémech. Houpačka na dětském hřišti je příkladem oscilačního systému potenciální a kinetické energie. Dítě se houpe sem a tam, v rozsahu daném délkou švihu. Dítě může na houpačce výš, pokud si správně koordinuje ruku a nohu s pohybem na houpačce. Houpačka tedy osciluje na své rezonanční frekvenci a jednoduché pohyby dítěte jsou efektivním přenos energie do systému. Další příklad rezonance je způsob, jakým zpěvák může rozbít sklenku vína tím, že zpívá jeden hlasitý, jasný tón. V tomto příkladu může způsobit, že se dostane svým tónem do rezonance mechanické frekvence skla, sklo pohlcuje energii, začne vibrovat, a může se i rozbít. Rezonanční frekvence skla závisí na velikosti, tvaru, tloušťce skla a kolik vína je v ní.

Rezonanční magnetická spojka: magnetická spojka nastane, když si dva objekty vymění energii oscilujícího magnetické pole. Rezonanční spojení dochází tehdy, když vlastní frekvence obou objektů jsou přibližně stejné.

Dva idealizované rezonanční magnetických cívek, zobrazeny jsou žlutě. Modré a červené barevné pruhy znázorňují jejich magnetické pole.

Technologie WiTricity: WiTricity vysílač energie a přijímač energie jsou speciálně navržené magnetické rezonátory, které dokáží účinně přenášet výkon na velké vzdálenosti pomocí magnetického pole. Tyto vlastní zdroje a zařízení, navržené do elektronických systémů, jsou navrženy tak, aby měly efektivní přenos energie i na vzdálenosti, které jsou mnohonásobně větší, než samotná jejich vlastní velikost.

WiTricity zdroj vlevo, je připojen k napájení. Modré čáry představují magnetické pole v blízkosti indukovaného zdroje. Žluté čáry představují tok energie ze zdroje do cívky WiTricity snímače, které napájí žárovku. Všimněte si, že toto schéma také ukazuje, jak se magnetické pole (modré čáry)snaží obejít vodivou překážku mezi zdrojem energie a zařízení pro příjem.

TIP: Čtěte dále WiTricity – bezdrátové nabíjení elektromobilů – pokračování

zdroj: witricity

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
Test: Lexus CT 200h snoubí funkčnost a nadčasovou eleganci

Test: Lexus CT 200h snoubí funkčnost a nadčasovou eleganci

1. 4. 2018  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Modernizovaný Lexus CT 200h (2017) staví na osvědčených základech japonské automobilky, přesto dokáže být značně originální. Na začátku všeho byl nelehký…

Je čištění vody klíčem k ekologičtějším elektromobilům?

Je čištění vody klíčem k ekologičtějším elektromobilům?

11. 3. 2018  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (1)

Elektromobily nejsou zase tak ekologické, jak by se na první pohled mohlo zdát. A nulové emise jsou mýtus. Ano, samozřejmě,…

Opel: v roce 2020 uvedeme plně elektrickou Corsu

Opel: v roce 2020 uvedeme plně elektrickou Corsu

16. 2. 2018  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Šéf automobilky Opel Michael Lohscheller oznámil, že příští generace Opelu (Vauxhallu) Corsa bude od roku 2019 vyráběn výhradně ve španělské…

Mobilní zobrazení