ElektrickéVozy.cz

Trendy: elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | elektromobily nebo hybridy? | autonomní auto | počet elektromobilů v ČR

Škodovka letos vypustí flotilu elektromobilů

  |  1 komentář  |  autor: Luděk Srb

Škoda Auto nedávno představila v Praze koncept elektromobilu Octavia Green E Line, v rámci mezinárodní konference o elektromobilech a elektromobilitě. Toto elektrické auto má dojezd až 150 km. První flotila testovacích vozů je naplánována ještě pro tento rok.

Mladoboleslavská automobilka se připravuje na věk elektromobility. Na mezinárodním kongresu elektromobility dopravní fakulty pražského Českého vysokého učení technického představila česká automobilka v podobě vozu Octavia Green E Line poprvé v České republice studii vozu značky Škoda s čistě elektrickým pohonem. Jasně se tak hlásí k ochraně životního prostředí a trvale udržitelné mobilitě. Ještě v letošním roce vyrazí na silnice první zkušební flotila.

Škoda Auto chce v těsné spolupráci s koncernem Volkswagen v tomto vývoji hrát vedoucí úlohu. Petr Kristl, vedoucí oddělení elektromobility společnosti Škoda v rámci své přednášky sdělil:

„V těsné spolupráci s koncernem Volkswagen intenzivně pracujeme na vývoji alternativních pohonů. Octavia Green E Line je důkazem odborné kompetence pracovníků našeho vývoje v této perspektivní oblasti. Již nyní jsme dosáhli velkého pokroku a před námi máme jasný cíl: mobilitu bez emisí. Jako značka přitom profitujeme i ze široké kompetence největšího evropského automobilového koncernu Volkswagen.“

Octavia Green E Line vychází z modelu Škoda Octavia Combi. Svou modulární konstrukcí podlahy je sériový model ideálně vhodný pro montáž baterie, elektronické řídící jednotky a elektromotoru. Při vývoji přitom mohla Škoda také využít moduly koncernu Volkswagen.

Elektromotor podává v trvalém provozu výkon 60 kW, maximální výkon činí 85 kW. Nejvyšší točivý moment o hodnotě 270 Nm je k dispozici již při rozjezdu, což je dáno charakteristikou pohonu.

Tato agilita je ideální zejména v městském provozu. Octavia Green E Line akceleruje z 0 na 100 km/h za dvanáct sekund. Maximální rychlost je omezena na 135 km/h. Elektrickou energii čerpá Octavia Green E Line z moderního lithium-iontového akumulátoru, který dává autu dojezd 150 kilometrů.

Baterie se skládá ze 180 jednotlivých lithium-iontových článků s celkovou energií 26,5 kWh, jeho hmotnost činí zhruba 315 kilogramů. Při brzdění motorem se energie do akumulátoru navrací zpět (=rekuperace).

Blok akumulátoru je umístěn pod střední a zadní podlahou a částečně i v zavazadlovém prostoru. Pro pasažéry je k dispozici pět plnohodnotných míst k sezení.

Prostor pro posádku je totožný s tím, který nabízí běžná Octavia Combi se spalovacím motorem. Přepravní prostor vozu Octavia Green E Line není montáží akumulátoru takřka vůbec omezen. Zavazadlový prostor nabízí maximální objem 490 litrů.

Pokud se zásoba energie chýlí ke konci, je možno lithium-iontový akumulátor pomocí normované zásuvky jednoduše dobít. Při napojení na běžnou domovní síť 230 voltů trvá úplné nabití cca osm hodin. Je-li k dispozici napětí 400 voltů, zkrátí se doba nabití na čtyři hodiny.

Ekologická orientace vozu Octavia Green E Line ovlivnila také designéry společnosti Škoda. Studie je nalakována v odstínu perlová bílá. Chromované prvky na přídi, zádi a na kolech tvoří decentně elegantní akcent. Působivý barevný kontrast proti tomu tvoří jasně orámovaná tmavá plocha čelního skla a lesklá černá střecha vozu.

Do střechy jsou integrovány tři velkoplošné solární moduly. V interiéru průběžně pokračuje jasná hra kontrastů z exteriéru. Kokpit v kombinaci světlých a tmavých odstínů působí velice moderním a svěžím dojmem.

Ekologické zaměření vozu v detailech doplňuje řada řešení za účelem úspory elektrické energie. Střecha s integrovanou fotovoltaickou skleněnou plochou poskytuje prostor pro získávání energie pomocí fotovoltaických panelů.

V interiéru jsou běžné žárovky nahrazeny LED diodami. Sdružený přístroj poskytuje informace o aktuálním výkonu, spotřebě a stavu nabití akumulátorů, takže řidič je neustále informován o spotřebě energie.

Už v průběhu tohoto roku plánuje Škoda vyslat na silnice testovací flotilu vozů Octavia Combi s elektrickým pohonem. Od testovací flotily automobilka očekává podrobné informace o praktické využitelnosti, spolehlivosti a bezpečnosti elektromobilů.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Adam Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Adam
Adam

Supr ale zas CENA ???

Citroën C5 Aircross: nový koncept hybridního SUV

Citroën C5 Aircross: nový koncept hybridního SUV

17. 9. 2018  |  Ondřej Miškovský  |  diskuze (0)

Víte, že prarodiče Andrého Citroënu pěstovali exotické ovoce? Odtud se vzalo jméno Citroën – což je holandský výraz pro Citrón. Tolik vzdělávání…

BMW iNext: supermoderní elektromobil základem značky?

BMW iNext: supermoderní elektromobil základem značky?

17. 9. 2018  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

iNext od BMW je prý odpovědí na otázku „Jak budeme cestovat v budoucnosti?“ Studie, která by se měla v roce…

Audi e-tron přináší službu e-tron charging service

Audi e-tron přináší službu e-tron charging service

14. 9. 2018  |  Ondřej Miškovský  |  diskuze (1)

Již v dohledné době Audi představí svůj první plně elektrický e-tron. Mělo by se tak stát 17. září na…

Mobilní zobrazení