Šikana na silnicích v praxi? Protihlukové kamery vás tvrdě potrestají
- Velká Británie nasazuje do ulic protihlukové kamery
- Ty by se v blízké době mohly objevit i v ostatních evropských státech
- Jak tyto „speciální kamery“ fungují a kolik zaplatíte na pokutě?

Na britských silnicích se nově začínají objevovat protihlukové kamery, které již úspěšně testují například v USA, či Francii. K čemu slouží, jak fungují a mohly by se v blízké době objevit i v dalších evropských zemích?
Špatná zpráva pro řidiče upravených aut
Příchod protihlukových kamer je pro milovníky a řidiče upravených hlasitých aut špatnou zprávou. První evropskou zemí, ve které byly tyto kamery uvedeny do provozu, je Francie. A v jejích stopách teď jde také Velká Británie, jak informuje server EuroNews.
Protihlukové kamery jsou však stále ve fázi testování. To se ale nyní posouvá do dalších měst. Zatímco první testy probíhaly jen na severu ve městě Bradford, kamery se brzy objeví i v ulicích Birminghamu, Bristolu a Norfolku. Tamní řidiči si na ně tak budou muset začít dávat pozor již před koncem tohoto roku.

Čtěte také: Dejte si pozor! Na silnicích potkáte novou past, cílí na nepozorné řidiče
Jak protihlukové kamery fungují?
Samotná protihluková kamera funguje skoro stejně jako ta rychlostní. Jediným rozdílem je způsob její aktivace. Protihlukové kamery se totiž aktivují jak jinak než hlasitým zvukem. Maximální povolená hlasitost vozu je v Británii 74 dB. Při jízdě s autem produkujícím hlasitější zvuk si řidiči koledují o pokutu ve výši až 50 liber, v přepočtu 1 400 korun.
Již v tuto chvíli se kamery testují například i ve francouzské Paříži. Pokud testování bude úspěšné, není vyloučeno následné rozmístění kamer po celé Francii. Zbytek Evropy zatím zůstává bez kamer, jenže je možné, že se v budoucnu kamery stanou normou, aby pomohly Evropské unii v oblasti životního prostředí.