Národní divadlo je skvost i po stránce „energetických technologií“. Co využívá kromě fotovoltaiky?

Matouš Vrchota
  • Úsporné systémy Národnímu divadlu ročně uspoří stovky tisíc korun
  • Zásluhu na tom mají fotovoltaické panely, tepelná čerpadla, i rekuperace
  • Jde o obdivuhodný systém, který jde ruku v ruce s udržitelností
Národní divadlo v Praze
Národní divadlo v Praze

Zařídit rodinný dům podle pasivního, případně soběstačného energetického systému dnes již není žádný problém. Mnoho obcí také ve velké míře takové požadavky u nové výstavby mají. Ovšem obnovitelné zdroje a úsporu za vytápění a spotřebu energií řeší i mnohem větší instituce. Jedním velmi zajímavým příkladem je i budova Národního divadla v Praze.

Fotovoltaika, rekuperace a tepelná čerpadla

Chloubě našeho národa se v poslední době daří ve velké části používat jak obnovitelné zdroje pro pokrytí části spotřeby energií, tak i odpadní teplo z více zdrojů pro vytápění potřebných prostorů. Systém je velmi komplexní a sestává se z mnoha jednotlivých řešení, která by samotná dokázala pohánět a vytápět desítky rodinných domů.

Jako základ slouží soustava fotovoltaických panelů na ploché části střechy divadla. Ty pomohou divadlu uspořit sice pouze jedno procento roční spotřeby, jedná se tedy spíše o doplněk dalších součástí komplexu. Energie posbíraná solárním zářením ale výrazně pomůže s napájením zbytku soustavy.

Mnohem větší efekt zde totiž mají tepelná čerpadla, tedy další technologie moderní doby a hlavně energetiky 21. století. Ta sbírají odpadní teplo, které by jinak vešlo vniveč. Příkladem je chlazení hydraulického oleje, které pohání oponu, výměnu scén a kulis. Chlazení dříve zajišťovala pitná voda, která se následně odváděla bez zužitkování do kanalizace.


Čtěte také: 10 zaručených tipů, jak zvýšit výkon fotovoltaické elektrárny v zimě


Odpadní teplo vytápí potřebné prostory

Nyní je toto odpadní teplo zachycováno a akumulováno do ohřevu užitkové vody. Tu tak není potřeba kompletně ohřívat pomocí plynu. Díky recirkulaci a recyklaci užitkové vody instituce ročně ušetří ekvivalent vody potřebný k naplnění šestnácti plaveckých bazénů. Větší tepelné čerpadlo pak čerpá vodu z Vltavy a používá jí k ochlazování jižní strany budovy. Naopak vzniklé teplo pomáhá vytápět chladnější strany budovy a další potřebné místnosti.

Unikátním systémem je ale rekuperace, která sbírá teplo vyzářené lampami i diváky přímo během představení. Kromě recirkulace teplého vzduchu zpět do sálu hlídají čidla kvalitu ovzduší a pomáhají mísit čerstvý a rekuperovaný vzduch. Díky všem těmto opatřením ušetří Národní divadlo ročně stovky tisíc korun. Aby byla instituce ještě více udržitelná, bude více pracovat s kostýmy a materiálem, který byl odložený a nevyužívaný po ukončení produkce her a představení.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Matouš Vrchota - Redaktor

Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.


Komentáře


Nejnovější články