Nabíjí teď někdo u Lidlu? Zpoplatnění bylo problematické, ale chystá se změna!
- Jak nově funguje nabíjení u Lidlu?
- Vyzkoušeli jsme to v praxi za vás
- Je potřeba si dávat pozor na mnoho věcí

Extrémní růst cen energií netrápí jen domácnosti, také firmy zažívají nelehkou dobu. Kdo by vám dnes umožnil zdarma využívat rychlonabíječku? Prakticky už nikdo. Lidl svoje uživateli elektromobilů hojně využívané nabíjení zdarma v polovině prázdnin zrušil a přišel s ne úplně šťastným řešením, které je trochu šité horkou jehlou. Kde jsou hlavní problémy a pracuje se na nápravě?
Postupujte přesně podle návodu
Na každé stanici je umístěný návod na spuštění a po naskenování QR kódu vás procesem spuštění provede i online aplikace. Pamatujte však na to, že nabíjecí kabel připojujete až na konci tohoto poměrně zdlouhavého procesu, kdy vyplňujete svoje údaje.
Nově už není vyžadována minimální částka za nabíjení. U AC to bylo 100,30 Kč a u DC 96,90 Kč. Abyste se dostali na uvedenou cenu 5,9 Kč za AC a 6,9 Kč na DC nabíječce, museli jste odebrat minimálně 17 kWh u pomalého a 14 kWh u rychlého nabíjení. Tomu už je od září konec. V našem případě jsme 30.8.2022 stále nabíjeli za starých podmínek, a tak se stalo, že jsme zaplatili nehoráznou sumu za jednu kWh. U AC konektoru jste museli být připojeni alespoň 1,5 hodiny, abyste se na deklarovanou částku za kilowatthodinu dostali. To už od září neplatí.

Čtěte také: Lidl má zdaleka nejlevnější nabíjení v Česku! Kolik nově zaplatíte za 1 kWh?
Blokace na účtu si může dát na čas
V podmínkách služby se dočtete, že se vám na zadané kreditní kartě zablokuje částka 850 korun, ještě pár týdnů zpět byla tato blokace naprosto nesmyslně nastavena na 2 tisíce korun. Tato suma vám bude držena 5 pracovních dnů ovšem ne zřídka se stává, že blokace trvá daleko déle. Dle vyjádření Lidlu může být částka držena až 30 dní (viz. obchodní podmínky – pozn. redakce).
U vozů ze skupiny Stellantis si dávejte u AC nabíjení pozor na odpojení a přerušení nabíjení. Při pohybu kolem vozu s klíčkem v kapse se může auto zamknout a odemknout, čímž dojde k přerušení nabíjení. Mnoho lidí by v takovém případě zkoušelo proces spustit znovu, ale stačí jenom počkat zhruba 20 sekund a nabíjení se obnoví samo.
Nezavírejte záložku s nabíjením v prohlížeči
Jeden z dalších problémů může nastat, pokud zavřete záložku v prohlížeči s právě probíhajícím nabíjením. Při naskenování QR kódu se vám pak akorát ukáže úvodní stránka webové aplikace, nikoli váš stav nabíjení. Při výběru vaší stanice se bude tvářit jako obsazená.
Webové rozhraní nabíjecího procesu z 30.8.2022 | foto: vlastní
Nedorazila vám faktura?
Zejména pro nabíjení firemních elektromobilů budete potřebovat fakturu pro účetnictví. Tu byste ale pod výrazem „Lidl“ hledali marně. Nám například dorazila do spamu. Lidl převzal mezinárodní způsob zpoplatnění přes rakouskou společnost has.to.be, která vůči zákazníkům vystupuje jako prodejce elektřiny.
Celé toto řešení je poměrně dost nešťastné a jeho výsledným efektem je alespoň volná nabíjecí stanice u Lidlu. Před tímto zpoplatněním jsme se k nabíjení prakticky nedostali přes zástupy čekajících elektromobilů, které chtěly nabít energii zdarma. Nyní je situace zcela odlišná a prvotní myšlenka, že si dobijete během nákupu, už konečně může fungovat.

Čtěte také: Lidl prodává za pár stovek chytrou věcičku do každého auta. Využijete ji?
Nezoufejte, Lidl chystá lepší řešení
„Aktuálně nastavený proces není finálním řešením, výhledově je plánována integrace do naší aplikace Lidl Plus, na čemž již nyní pracujeme. S ohledem na enormní zvýšení cen elektřiny jsme však museli přistoupit k tomuto přechodnému řešení do té doby, než bude funkce dobíjení v aplikaci integrována,“ píše tiskový mluvčí společnosti Lidl, Tomáš Myler.
Doufejme tedy, že řešení přijde brzy a bude uživatelsky mnohem přívětivější, než je tomu dnes. Integrace do již existující aplikace se tak snadno nabízí.