Elektrickevozy.cz

Trendy: hledáme redaktory | ankety Elektrickevozy.cz | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů roku 2020

Nabídka ojetých elektroaut je meziročně větší o téměř 50 %

  |  Martin Skořepa  |  8 komentářů

Zájemci o cenově dostupný elektromobil či hybrid měli v roce 2019 na českém trhu podstatně větší výběr při pořizování ojetého elektromobilu či hybridu. Alespoň dle čísel, která nám poskytlo AAA AUTO.

TIP: Test ojetiny: Nissan Leaf 2011-2017 – váš první elektromobil?

Ačkoli se v motoristickém světě jedná stále ještě o relativní nováčky, hybridy a elektromobily si pozvolna získávají mezi klasickými auty se spalovacími motory svůj prostor, o čemž svědčí i jejich rostoucí podíl v nabídce bazarů a soukromých inzerentů. Zatímco za celý rok 2016 se jich mezi ojetinami k prodeji objevilo v nabídce AAA AUTO celkem 1386 kusů, v roce 2018 se jejich počet vyšplhal na 2998 kusů (+116 %) a loni bylo nabízeno dokonce 4402 kusů (+46 %).

Jak vypadá typické auto na alternativní pohon v nabídce českých ojetin? Podle statistik je nejčastěji lehce necelé tři roky staré, najeto má 30 500 km a pořídíte jej nejčastěji za částku 535 tisíc. V porovnání s předchozími lety se sice zvýšila cena, zato si za ni pořídíte mladší vůz s nejnižším průměrným nájezdem za poslední 4 roky. Jen pro představu – v roce 2016 si zájemci o elektromobil či hybrid mohli vybírat nejčastěji z aut s nájezdem 71 600 tisíc km starými 4,2 roku, tedy o 41 100 tisíc km více a rok starší než loni. Podobný trend přitom společnost AAA AUTO sleduje i v ostatních zemích střední Evropy, jako je Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Čeští zákazníci mohli při výběru ojetého elektrického vozu narazit především na modely značky Toyota, tedy hybridy. Pokud jde o elektromobily, nejčastěji byl nabízený model BMW i3 (test), dále Nissan Leaf (test) a Tesla Model S (test). V desítce se objevuje také otec všech plug-in hybridů, Toyota Prius (test).

TOP 10 nejinzerovanějších elektromobilů a hybridů v ČR za rok 2019

ModelPočet (ks)
1.Toyota Auris361
2.Toyota RAV 4334
3.Toyota C-HR261
4.Toyota Yaris228
5.BMW i3192
6.Toyota Prius165
7.Lexus RX144
8.Nissan Leaf135
9.Tesla Model S135
10.Kia Niro107
ŠTÍTKY:, , , , , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
1 Comment threads
7 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Vítek PečDominik F.KamilRichardMiroslav Tlapák Recent comment authors
  Přihlásit k odběru  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Václav
Václav

Celkem by mě zajímalo, kolik elektromobilů se prodalo a jak klesá cena elektromobilu ve srovnání se spalovákem v závislosti na stáří a najetých kilometrech. Já bych ojetý elektomobil nekoupil, púrotože vývoj jde tak rychle dopředu, že je za 4 roky morálně zastaralý. Ale pro objektivní výrok nemám data. Tuší někdo, jak to je?

Jirka
Jirka

Tak na Sauto teď koupíte Citigo iV z předváděčky za 412 000 místo 429 000 resp. 479 000 Kč. Dodání bude v červenci až se dopředvádí. Čekám, že pokles nastane právě až se škodovkami. Obecně si myslím, že z toho může být roční/2letá ojetina za velice pěkný peníze (cca. 300 000 Kč)

Richard
Richard

já spíš čekám až se nějaký auta ukážou v autobazaru, pak trochu spadne cena

Kamil
Kamil

Dost aut s alternativním pohonem mají v nabídce áčka a myslím, že i za hodně dobré peníze v porovnání s konkurencí.

Vítek Peč
Vítek Peč

To je fakt, nedávno jsem projížděl jejich nabídku na webu a opravdu toho mají hodně, až jsem se divil. Zaujal mě hlavně e-golf. Nájezd pouze 10 tisíc a oproti funglovce levnější o cca 300 000,- to mi přijde jako opravdu super cena.

Kerosin
Kerosin

Máte pravdu, ale je tu i druhý úhel pohledu. Ten vývoj se nezmění, za dva roky sice budou EV na jiné úrovni než dnes, ale zase uvidíte výhledy na další změny, a tak stále do kola by jste to odkládal do nekonečna. A druhá věc, když teď koupíte ojetinu, tak sice bude za dva roky zase o něco levnější, a zase budou novější auta, ale vy tou dobou budete už dva roky jezdit na elektřinu.

Miroslav Tlapák
Miroslav Tlapák

Já třeba o elektromobilu dost uvažuji. Dobré je, že třeba v áčkách mají solidní výběr a za dost zajímavé ceny. Tak proč to nekoupit? Doba jde dopředu a budoucnost se skrývá právě v těchto pohonech, toď můj názor :-)

Dominik F.
Dominik F.

Naprosto souhlasím. Co se týče jejich výběru, tak máte pravdu. Nikde jinde tolik elektromobilů a hybridů v nabídce nemají. Co se týče cen, tak vyjde určitě lépe koupit auto od nich s nájezdem teba 6 tisíc KM, než kupovat naleštěnou funglovku za cenu o třeba 300 tisíc vyšší!

Mobilní zobrazení