Elektrickevozy.cz

Trendy: ankety Elektrickevozy.cz | koronavirus | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů pro rok 2020

Na Islandu už zavírají čerpací stanice

  |  Ondřej Miškovský  |  4 komentáře

Tedy, ještě ne hned, ale postupně. Do roku 2025 jich v hlavním městě Reykjavík mají zavřít rovnou polovinu.

Tip: Elektromobily jsou čistší než spalovací auta, potvrdila studie

Země s chladivým názvem patří dlouhodobě mezi nejzelenější státy na světě, za což vděčí především geotermálním a vodním zdrojům. S množstvím sopek a v kombinaci s vodními elektrárnami si na Islandu zvládnou pokrýt veškerou poptávku po elektřině z obnovitelných zdrojů energie a tak patří mezi největší producenty zelené energie na jednoho obyvatele na světě. Inu, takže se není co divit, že ekologie je tam téma číslo 1.

Teď se v hlavním městě rozhodli, že ze současných 75 čerpacích stanic jim bude stačit jen 37. Facebookový post starosty Reykjavíku Dagura B. Eggertssona odhalil, že městská rada schválila tento cíl minulý týden, přičemž dotčené ropné společnosti mají za úkol na tomto cíli s městem spolupracovat.

Čerpací stanice by měly nahradit byty nebo obchody. A proč taková opatření? Island usiluje o to, aby již v roce 2040 byl uhlíkově neutrální a do roku 2050 chtějí fosilní paliva zcela vyřadit. S tím je spojený i budoucí zákaz dieselových ale i benzínových motorů. Koneckonců jsme zaznamenali, že společnost Tesla na Islandu expanduje a hledá zaměstnance v oblasti servisu a prodeje pro nové centrum v Reykjavíku.

Island je totiž ideálním místem pro elektromobily. Mají drahý benzín a současně dostatečně velký počet dobíjecích stanic. Když si k tomu přičtete ještě téměř 100% energie z obnovitelných zdrojů, máte z toho takový malý ráj pro každého elektromobilistu.

Taková restriktivní opatření si samozřejmě nemůže dovolit každý, ale je to určitě jeden ze způsobů, jak urychlit přechod k elektromobilitě.

Zdroj: electrek

ŠTÍTKY:, , , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
BorecPrekopnoemiztli Recent comment authors
  Přihlásit k odběru  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
miztli
miztli

Tak především na Islandu žije asi tolik lidí celkem, jako v nějakém nikoliv největším českém městě. A dále, je to samozřejmě pošetilost, jelikož cestovat po ostrově málo osídleném s elektromobilem v tamním drsném počasí je dost nebezpečné, energie může dojít v nepravou chvíli. A tvrdit hloupé nesmysly že lze el. vozidly nahradit vše dosavadní je pošetilost. Neexistuje a dlouho ani nebude, elektrické dodávkové vozidlo, co by dokázalo s plným nákladem ujet třeba 750 km denně a být 15 hodin v terénu na cestě a ještě dodávat el. proud o napětí 220 V střídavých pro mrazicí agregáty, které musí běžet celou… Číst vice »

noe
noe

svět se žene do záhuby a to jenom díky ekoimbecilům co se domnívají že zachraňují svět – já bych řekl že je to naopak – přílišné spoléhání na přirozené přírodní zdroje a jejich využívání včetně technologií potřebné k výrobě takových zařízení pouze za pomocí elektriky natolik zatíží jejich zdroje že jim ani ty sopky stačit nebudou, proto tam postaví milion větrných elektráren a dvě třetiny území pokryjí fotovoltaikou – no to bude nááádherný obrázek

Prekop
Prekop

To, že produkují hodně “zelené energie” automaticky neznamená, že je tam ekologie tématem č. 1. A platí to i obráceně. Jejich produkce energie ze sopek a vody je dána jejich polohou a zdroji, které mají k dispozici. Tak si ty vaše manipulativní (eko)závěry nechte raději pro sebe.

Borec
Borec

Teda když si tady ctu ty komentáře, tak si říkám že máte asi pěkne pos* životy. ? Mně se to líbí, island je skvělej v mnoha ohledech ale absence lesů a izolovanost mi brání v tom, aby jsem tam utekl. Kdyby byl prezidentem Kim čong Okamura, nebo to jelito z Barrandova, tak nejspíš emigruju do Slovinska.

Mobilní zobrazení