Elektrickevozy.cz

Trendy: hledáme redaktory | ankety Elektrickevozy.cz | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů roku 2020

Japonci vyvinuli nové baterie! Jsou 10x levnější než dnešní Li-Ion baterie

  |  Luboš Srb  |  1 komentář

Li-Ion baterie dnes pohánějí drtivou většinu všech přenositelných elektronických zařízení, od mobilních telefonů, notebooků, wearables, až po elektromobily. Jenže je to právě cena, co zatím brání většímu a rychlejšímu rozšíření, protože třeba u elektroaut jde o nejnákladnější položku. Změní to nový vynález, který pochází opět ze Země vycházejího slunce?

Ilustrační obrázek baterie | foto: vlastní

TIP: Elektromobily budou levnější než spalovací auta. Slibuje to bezkobaltová baterie

Nové, celopolymerové baterie

Nové baterie se nazývají celopolymerové baterie a snaží se obejít bez vzácných kovů, které výrobů dnešních Li-Ion baterií výrazně prodražují. U podobných alternativ je to však zpravidla výměnou za jejich vlastnosti, jako je výkon či kapacita (potažmo energetická hustota), a po této stránce stále mimo laboratoře neexistuje celkově lepších baterií než jsou právě ty lithiové.

Cena lithium-iontových baterií za posledních 10 let spadla o 85 %, což společně s průběžným zdokonalováním znamenalo možnost nasazení napříč všemi segmenty. Teď jsou tady celopolymerové baterie, které slibují 10x pokles ceny oproti dnešním Li-Ion bateriím, což by neoddiskutovatelně odstartovalo novou éru bateriových produktů. Aktuálně vychází kWh na více než 100 dolarů, s tímto vynálezem by cena klesla klidně na 10 dolarů/kWh a baterie už by tak byly doslova za hubičku!

Nový typ baterie vyvinula japonská startupová firma APB (All Pollymer Batteries), respektive její zakladatel Hideaki Horie, který již získal několik patentů na baterie a v minulosti vyvíjel lepší baterie pro japonskou automobilku Nissan. Podaří se mu i tentokrát posunout svět baterií vpřed?

Elektromobily Tesla mají baterie umístěné do podvozku | foto: Tesla

TIP: Pište si do kalendáře: Tesla Battery Day 2020 oficiálně proběhne 22.9.

V čem mají být baterie revoluční?

“Problém s výrobou lithiových baterií je v tom, že se vyrábí jako polovodiče,” řekl Horie. “Naším cílem je, aby to bylo více jako výroba oceli.”

Jeho řešení má být inovativní v tom, že nahradí základní součásti baterie (elektrody s kovovým lemováním a tekuté elektrolyty) s pryskyřičnou konstrukcí. Díky tomu se má výrazně zjednoduššit a zrychlit výroba. Jeho startup plánuje výrobu baterií dlouhých 10 metrů, které budou na sebe naskládány, aby se zvýšila jejich kapacita. Navíc baterie na bázi pryskyřice jsou odolné vůči vzplanutí, když je někdo propíchne. Případné požáry jako v ojedinělých případech s elektroauty či smartphony by tedy také neměl být problém. Odborníci se však domnívají, že baterie budou mít jiné slabosti, jako například menší kapacitu či kratší životnost.

V příštím roce má dojít na velkovýrobu, tak uvidíme. Dokud není nová technologie baterek uvedena na trh, může jít klidně jen o nalákání investorů a získání peněz teprve na vývoj a výzkum. Myslíte si, že se někdy podobné baterie objeví i v koncových produktech?

zdroj: bloomberg

ŠTÍTKY:, ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Anonym Recent comment authors
  Přihlásit k odběru  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Anonym
Anonym

,,,Odborníci se však domnívají, že baterie budou mít jiné slabosti, jako například menší kapacitu či kratší životnost…… No tak pokud se tam uvádí, že bude 10x levnější než stávající, tak se tím srovnává cena za kapacitu. Ano, jiné vlastnosti to může či nemusí mít horší, třeba objem, hmotnost, životnost…. Ale cena za 1Kwh a 10x levnější cena za 1 Kwh je pořád 10x levnější cena za stejnou kapacitu. Takže nemůže mít menší kapacitu. To bych mohl říct, že firma ta a ta vyrábí akumulátory za poloviční cenu, než firma ta a ta a u jedné se myslí výkon 1Kwh a… Číst vice »

Mobilní zobrazení