ElektrickéVozy.cz

Trendy: elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | elektromobily nebo hybridy? | autonomní auto | počet elektromobilů v ČR

Elektromobily a hromadné nabíjení – jeden velký problém.

  |  komentovat  |  autor: Luděk Srb

Vyrobit elektromobily ve velkém a prodat je, dnes už to není žádný problém. Bohužel u nás to zatím není žádoucí. Naše vláda diletantů nemá zájem o rozšíření tohoto odvětví, ani o propagaci a ani o jakoukoli podporu.

Ptáte se proč? Není vám divné, že není žádné auto na trhu? Že jej neprodává ani jeden prodejce automobilů? Vysvětlení je jednoduché. Peníze z našich distribučních a energetických firem tečou mimo republiku. Peníze, které zde zůstanou, se ztratí v bezedném tunelu zvaném státní pokladna.

Není možné masivně rozjet stavbu nabíjecích a rychlonabíjecích stanic na stávající rozvodné síti. Stejně tak není možné, aby každý dům, každá domácnost, měla svou nabíjecí stanici, event. zásuvku. Boom solárních elektráren je jen malou ukázkou, co to udělá jak se stávajícími rozvody, ale i s politikou a nastavením cen.

Pro představu si vezměme klasickou nabíjecí stanici, kterou by měl majitel elektromobilu doma. I když ne každý by denně nabíjel celou kapacitu, i tak musí být vedení dimenzováno na tento odběr, stejně jako máte garantován příkon dle vašeho jističe.

Odběr malé nabíjecí stanice je až 16A na 230V a nabíjí se asi 8 hodin. Tedy 30kWh na jednoho majitele elektromobilu.

To je ještě malý problém. Hodně majitelů bude chtít z jakéhokoli důvodu kratší nabíjecí čas a tedy použije rychlonabíječku. Ta je napájená třífázově a má odběr 3x 25A na 40V. To už je větší sousto pro odběrné místo – to je 30kW za hodinu! – na jeden elektromobil.

A pojďme ještě dál. V zahraničí se budují Super rychlonabíječky, které vám „natankují“ elektromobil za pár minut. Samozřejmě, pokud na to je stavěna jeho elektronika. Ale ty mají odběry 3x 125A ale i 3x 350A na 400V ! Tedy 150kW event. 420kW. I když to je spíš pro nákladní vozy a autobusy, je to darda pro napájecí síť.

A co takzvané „benzínové pumpy“, tedy rychlonabíjecí stanice pro veřejnost s mnoha stojany. Tyto podle zahraničních informací musí v budoucnosti vzniknout. Tam v součtu bude pěkně velký odběr. Ten bude sice řešen vlastním transformátorem a připojením na VVN, např. 23kV, ale i tak je to odběr. Navíc jiný v noci, jiný přes den a jiný ve špičce a mimo špičku.

Jak vidíte, je to problém, který se v zahraničí začíná řešit postupnou rekonstrukcí přenosové soustavy. A u nás? Nevím, nemáme informace. Určitě to řeší, ale kdo to zaplatí? A kolik nás potom bude stát jeden kilometr jízdy s EV? Zůstane onen padesátihaléř? Určitě ne. Takový majitel bude v očích lidí černá ovce jako je dnes majitel solární elektrárny…

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
Fascinující koncept od Peugeotu jede na retro vlně

Fascinující koncept od Peugeotu jede na retro vlně

21. 9. 2018  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Automobilka Peugeot na chystaném pařížském autosalonu 2018 ukáže plně elektrický koncept e-Legend, který se veze na retro vlně. A…

Kdy se dočkáme nových revolučních Solid-state baterií?

Kdy se dočkáme nových revolučních Solid-state baterií?

21. 9. 2018  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Startupová společnost Solid Power, která je financovaná automobilkami či výrobci telefonů, prý vyvinula přelomové solid-state baterie. Alespoň to tedy…

Elektromobil Kia Niro EV (2019) slibuje dojezd až 615 km

Elektromobil Kia Niro EV (2019) slibuje dojezd až 615 km

21. 9. 2018  |  Ondřej Miškovský  |  diskuze (0)

Již na konci letošního roku by se zájemci o nové plně elektrické Niro EV měli dočkat možnost objednání vozu…

Mobilní zobrazení