Další absurdní nařízení! Za nedostatek nabíjecích stanic budou hrozit tvrdé sankce
- Vancouver bude projednávat poměrně kontroverzní návrh
- Město uvažuje nad zavedením pokut za absenci dobíjecích stanic
- Tato hrozba se bude týkat čerpacích stanic a velkých parkovišť

Masivní rozšíření nabíjecí infrastruktury, aniž by stát utratil jedinou korunu ze svého rozpočtu. Taková věta zní možná trochu neuvěřitelně, přesto je její realizace až směšně jednoduchá. Vancouver bude v následujících dnech projednávat návrh, jenž umožní udělovat sankce čerpacím stanicím a parkovištím, které nebudou disponovat požadovaným počtem nabíjecích stanic.
Za chybějící nabíječku hrozí vysoká pokuta
Pokud návrh opravdu projde, od roku 2025 by mohli představitelé třetího největšího města Kanady začít vybírat pokuty za absenci nabíjecí infrastruktury. Týkalo by se to čerpacích stanic a parkovišť s kapacitou větší než 60 míst. Cílem návrhu je razantní zvýšení počtu dobíjecích stanic bez nutnosti větších investic města. Dle nedávného průzkumu je totiž chybějící infrastruktura stále hlavním důvodem, pro malou popularitu elektromobilů.
Návrh počítá s pokutou ve výši 10 tisíc kanadských dolarů (179 tisíc korun), kterou bude město moci vybírat každý rok, dokud se vlastník nepodvolí. „Jde o motivaci pro provozovatele, aby se vyhnuli vyššímu ročnímu licenčnímu poplatku a investovali tak do dobíjecích stanic,“ stojí ve zprávě. V současné chvíli jsou přitom náklady na podnikatelskou licenci pro čerpací stanice za 263 kanadských dolarů (4 700 korun) a pro parkoviště 163 kanadských dolarů (2 900 korun).

Čtěte také: V Praze vyrostla ultra výkonná nabíječka, bohužel ji většina řidičů nevyužije
Za osm let se vlastnictví dobíjecí stanice vyplatí
Ke splnění požadavků by museli čerpací stanice na svém pozemku poskytovat minimálně 50 kW nabíjecího výkonu, což odpovídá jedné rychlonabíječce a parkoviště alespoň 26,6 kW.
Odhaduje se, že výstavba by v případě čerpacích stanic vyšla přibližně na 136 tisíc kanadských dolarů (zhruba 2,5 milionu korun) a majitelé parkovišť by si museli připravit asi 100 tisíc kanadských dolarů (zhruba 1,79 milionu Kč). Počáteční investice by se jim mohly vrátit odhadem za sedm až osm let. Návrh se bude projednávat již v úterý.
Jaký máte na tento krok názor? Myslíte si, že je přispívání soukromého sektoru k výstavbě dobíjecí infrastruktury spravedlivý, nebo nikoliv? Budeme se těšit na vaše komentáře!